Oficjalne uroczystości miały miejsce przy Kwaterze Legionowej na Nowym Cmentarzu w Zakopanem i rozpoczęły się od wspomnień i refleksji na temat życia i dokonań gen. Mieczysława Boruty - Spiechowicza, następnie odczytano Apel Poległych i oddana została salwa honorowa. Złożono również wiązanki kwiatów pod Kwatera Legionową.
W uroczystym Apelu wraz z proporcem zakopiańskiej Placówki uczestniczył ppłk SG Andrzej Karkoszka - Komendant Placówki Straży Granicznej w Zakopanem. Jak co roku w uroczystościach wzięła udział 21 Brygada Strzelców Podhalańskich a także przedstawiciele władz samorządowych Zakopanego.
***
Gen. bryg. Ludwik Mieczysław Boruta-Spiechowicz
(1894-1985)
Mieszkaniec Zakopanego. Żołnierz II Brygady Legionów, obrońca Lwowa z 1918 r. i uczestnik wojny 1920 r. W latach 1934-1939 dowódca 22 Dywizji Piechoty Górskiej w Przemyślu. We wrześniu 1939 r. na czele Grupy Operacyjnej „Bielsko”/„Boruta”, dowodzący m.in. pułkami KOP w obronie południowej granicy II Rzeczypospolitej. Współtwórca konspiracji niepodległościowej we Lwowie i więzień NKWD. Jeden z organizatorów Armii Polskiej w ZSRR i dowódca 1 Korpusu Pancerno-Motorowego w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie. Po powrocie do kraju aktywny działacz opozycji demokratycznej i niepodległościowej. Ostatni generał z przedwojennego mianowania, żyjący w Polsce po II wojnie światowej. Wielokrotnie odznaczany za swoje czyny bojowe m. in. Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, Krzyżem Niepodległości z Mieczami, siedmiokrotnie Krzyżem Walecznych oraz wieloma innymi odznaczeniami polskimi i zagranicznymi. Pochowany 19 października 1985 r. w Zakopanem na cmentarzu przy ul. Nowotarskiej.