Data nie jest przypadkowa. 1 marca 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” - prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel.
Podczas każdej z uroczystości wśród zgromadzonych obecni byli kombatanci, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, parlamentarzyści, duchowni, służby mundurowe, przedstawiciele organizacji i środowisk patriotycznych.
Komendanta Karpackiego Oddziału Straży Granicznej podczas uroczystości reprezentowali: w Krakowie - Zastępca Komendanta Oddziału - płk SG Marek Marcisz, Komendant Placówki SG w Krakowie-Balicach - ppłk SG Winicjusz Tęczar w Kielcach - Komendant Placówki SG w Kielcach - ppłk SG Daniel Wojtaszkiewicz oraz jego Zastępca - mjr SG Maciej Chwiałkowski, w Tarnowie oraz Tuchowie - Komendant Placówki SG w Tarnowie - kpt. SG Paweł Wolak, w Zakopanem - Komendant Placówki SG w Zakopanem - ppłk SG Andrzej Karkoszka oraz w Żeleźnikowej Wielkiej delegacja na czele z Naczelnikiem Wydziału Organizacji i Promocji KaOSG - ppłk. SG Arturem Gromalą.
Wszystkie uroczystości przebiegały zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Na ich zakończenie delegacje złożyły okolicznościowe wiązanki kwiatów pod pomnikami upamiętniającymi bohaterów polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego.
Kraków
Kielce
Tarnów
Żeleźnikowa Wielka (powiat nowosądecki)
Zakopane
Natomiast w sobotę 2 marca funkcjonariusze z Placówki SG w Zakopanem tradycyjnie wzięli udział w corocznym Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Tropem Wilczym zorganizowanym w wielu miejscach w całej Polsce.
Podkreślić należy, że w Marcinkowicach k. Nowego Sącza XII edycję Biegu wygrał plut. SG Grzegorz Rosłoński z Wydziału Odwodowego (Reprezentacyjnego).