Komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej - gen. bryg. SG Adam Jopek, zapoznał gościa ze strukturą, zadaniami oraz specyfiką rejonu służbowej odpowiedzialności Oddziału.
Przedstawiono ogólne informacje na temat efektów działań służbowych podejmowanych przez funkcjonariuszy KaOSG, aktualnej sytuacji na granicy polsko-słowackiej, związanej z trwającymi i zapowiadanymi blokadami polskich rolników, a także poruszono zagadnienia związane z trwającym kryzysem migracyjnym.
Pani Konsul została poinformowana również o funkcjonującym od lat, bardzo praktycznym i skutecznym sposobie komunikacji pomiędzy polskimi i słowackimi służbami, poprzez Centrum Współpracy Policyjnej i Celnej w Trstenie (obsługiwane przez KaOSG) oraz Barwinku (obsługiwane przez Bieszczadzki Oddział SG). Do ich zadań należy m in. współpraca z organami administracji państwowej i samorządowej, a także wymiana informacji istotnych dla zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego.
Współdziałanie ze stroną słowacką w Centrum Współpracy w Trstenie realizowane jest na podstawie Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej, a Rządem Republiki Słowackiej o współpracy w zwalczaniu przestępczości oraz o współdziałaniu na terenach przygranicznych, sporządzonej w Warszawie, dnia 23 marca 2004 r.
W Centrum Współpracy Policyjnej i Celnej w Trstenie, służbę pełnią funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu (ze strony polskiej) oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Żylinie (ze strony słowackiej). Kontakt do służby dyżurnej (całodobowo): tel. (18) 261-16-22, fax: (18) 261-16-25, e-mail: pk.chyzne@strazgraniczna.pl
Konsul Generalna Republiki Słowackiej poznała również historię Karpackiego Oddziału Straży Granicznej. Zwiedziła Salę Tradycji, gdzie zgromadzone zostały eksponaty i materiały historyczne związane z formacjami granicznymi, począwszy od 1 Pułku Strzelców Podhalańskich, którego imię nosi Karpacki Oddział Straży Granicznej.
Wizyta zakończyła się złożeniem wzajemnej deklaracji w zakresie podtrzymywania oraz doskonalenia dalszego współdziałania we wszystkich kwestiach należących do właściwości każdej z reprezentowanych stron.