Straż Graniczna Karpacki Oddział Straży Granicznej
im.1 Pułku Strzelców Podhalańskich

Kadra Kierownicza Karpackiego Oddziału SG z wizytą w Podlaskim Oddziale SG - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Kadra Kierownicza Karpackiego Oddziału SG z wizytą w Podlaskim Oddziale SG

Tomasz Jarosz
15.04.2024

Komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Adam Jopek wraz z Komendantami Placówek SG w Krakowie-Balicach, Krakowie, Kielcach, Tarnowie, Zakopanem oraz Naczelnikiem Wydziału Odwodowego (Reprezentacyjnego) KaOSG udali się do Podlaskiego Oddziału SG. Ich wizyta miała na celu spotkanie z funkcjonariuszami KaOSG, oddelegowanymi do wsparcia działań podejmowanych przez formację na granicy z Białorusią.

Komendant KaOSG udał się do Placówek SG podległych terytorialnie Podlaskiemu Oddziałowi SG. Spotkał się tam ze strażnikami granicznymi Karpackiego Oddziału SG, którzy wspierają działania Podlaskiego Oddziału SG oraz zapoznał się z warunkami pełnienia przez nich służby i aktualnymi, przewidywanymi zagrożeniami na odcinku granicy z Białorusią.

 

 

Jednocześnie obecność gen. bryg. SG Adama Jopka oraz Komendantów Placówek SG Karpackiego Oddziału SG, jak również Naczelnika WOR na Podlasiu była okazją do uczczenia pamięci ofiar Bitwy Niemeńskiej z 1920 roku, w której walczyli żołnierze Pułków Strzelców Podhalańskich.

 

 

Pamięć Pułków Strzelców Podhalańskich jest żywo pielęgnowana przez Straż Graniczną. W okresie międzywojennym, formacje Pułków pełniły czasową ochronę granicy II Rzeczpospolitej Polskiej na odcinku południowym. Podhalańczycy prowadzili również szkolenia okresowe żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza oraz Straży Granicznej.

Należy wspomnieć, że Karpacki Oddział Straży Granicznej nosi imię 1. Pułku Strzelców Podhalańskich, natomiast imię 2. Pułku Strzelców Podhalańskich nosi Placówka Straży Granicznej w Kuźnicy (Podlaski Oddział Straży Granicznej), a Placówka Straży Granicznej w Bielsku-Białej ( Śląski Oddział Straży Granicznej) imię 3. Pułku Strzelców Podhalańskich.

***

Na bazie jednostek armii gen. Hallera Pułki Podhalańskie zorganizowane zostały najpierw w Brygadę, a następnie w Dywizję Górską, która w roku 1920 otrzymała nazwę Pułku Strzelców Podhalańskich. Bohaterscy górale gen. bryg. Andrzeja Galicy odważnie i zacięcie brali udział w obronie Rzeczypospolitej Polskiej w wojnie polsko-bolszewickiej w latach 1919-1920, która ostatecznie zakończyła się podpisaniem w Rydze w dniu 18 marca 1921 r. traktatu pokojowego.
Warto dodać, iż w Pułkach Strzelców Podhalańskich walczyli również żołnierze m.in. z powiatów nowosądeckiego, grybowskiego, limanowskiego oraz gorlickiego.

 

 

 

do góry