W chwili obecnej Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie skierował do Sądu Okręgowego w Krakowie akt oskarżenia przeciwko kolejnym 36 osobom, którym zarzucono działalność w ramach zorganizowanej grupy mającej na celu popełnianie przestępstw związanej ze środowiskiem pseudokibiców jednego z krakowskich klubów. Dotychczas prokurator skierował już 5 aktów oskarżenia przeciwko 42 osobom.
Zakres prokuratorskich zarzutów
Prokurator Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie zarzucił oskarżonym popełnienie łącznie 180 przestępstw w tym m.in. kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 § 1 i 3 kk, udziału w pobiciach z użyciem pałek, noży, maczet, kastetów, młotków kwalifikowane z art. 159 kk, popełnienia licznych przestępstw narkotykowych w tym m.in przemytu znacznych ilości narkotyków w postaci kokainy z Holandii do Polski, marihuany z Hiszpanii do Polski kwalifikowane z art. 55 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, wytwarzania znacznych ilości narkotyków w postaci marihuany kwalifikowane z art. 53 ust 2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
Czyny zarzucone oskarżonym zagrożone są karą nawet do 20 lat pozbawienia wolności, albowiem zachodzą przesłanki do wymierzania kary pozbawienia wolności z nadzwyczajnym jej obostrzeniem.
Wśród oskarżonych są m.in. Mariusz Z. ps. „Zielony”, Paweł S. ps. „Kanalia”, Andrzej R. ps. „Ryba”, Eryk. B. ps. „Hiena”, Szymon B. ps. „Banan”, Grzegorz D. ps. „Drobny”, Patryk J. ps. „Kierek”, Piotr K. ps. „Wisełka”, Maciej K. ps. „Trener”, Norberta R. ps. „Stalin”, Dominik K. ps. „Dekaz”, Łukasz S. ps. „Kosiarz”, Marcin G. ps. „Najemnik”, Konrad G. ps. „Buli”.
Grupy powiązane ze środowiskiem krakowskich pseudokibiców
W toku śledztwa ustalono, że w okresie od 2008 roku do lipca 2022 roku na terenie Krakowa i innych miejscowościach działało kilka zorganizowanych grup przestępczych powiązanych z bojówkami pseudokibiców jednego z krakowskich klubów piłkarskich. Celem ich działania było popełnienie przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, mieniu oraz porządkowi publicznemu, a w tym pobić z użyciem niebezpiecznych narzędzi, oraz przestępstw związanych z obrotem narkotykami takimi jak marihuana, kokaina czy mefedron.
Przemyt narkotyków i pranie pieniędzy
W ramach grupy kierowanej początkowo przez braci Z., a następnie również przez Magdalenę K. dokonywano wewnątrzwspólnotowego nabycia środków odurzających w postaci ziela konopi innych niż włókniste (marihuany) w ilości nie mniejszej niż 5.500 kg o szacowanej czarnorynkowej wartości 88 milionów złotych. Cykliczne organizowano transporty narkotyków z terenu Hiszpanii ukrywając je m.in w lodówkach przewożonych w samochodach dostawczych, jak też w paletach z winem, owocami i warzywami. Środki odurzające były przewożone TIR-ami lub samochodami dostawczymi. Następnie na ternie Polski dokonywano ich wyładunku celem ich przejęcia i wprowadzenia do obrotu.
Z uwagi na osiągane wielomilionowe zyski z działalności przestępczej w ramach grupy osoby nią kierujące - we współpracy z innymi członkami grupy zajmującymi się aspektem ekonomicznym jej działalności - podejmowały szereg działań związanych z legalizacją uzyskanych nielegalnie dochodów. W tym celu nabywały i dokonywały obrotu nieruchomościami, następnie dokonywały konwersji ich na udziały w spółkach prawa, czy też wykorzystywały środki w działalności operacyjnej tych spółek.
W toku śledztwa prokurator dokonywał zabezpieczeń na mieniu oskarżonych o wartości 10 milionów złotych.