Osoby posiadające jednocześnie obywatelstwo polskie oraz innego kraju, mogą niekiedy przeżyć niemiłe zaskoczenie podczas przekraczania granicy. Tak jak w przypadku 19-letniej Polki, która 4 czerwca br. do kontroli przedstawiła paszport brytyjski, oświadczając, iż posiada polski dowód osobisty, który jednak zostawiła w domu. W związku z tym, że kobieta nie posiadała przy sobie innego polskiego dokumentu uprawniającego do wylotu z kraju, strażnicy graniczni z krakowskiego lotniska nie zezwolili jej na wylot z kraju. W tym przypadku osoba, której wytłumaczono dlaczego nie wyleci z naszego kraju zrozumiała przyczynę niedopuszczenia jej do lotu i z pewnością następnym razem będzie pamiętać o zabraniu właściwego dokumentu.
Sytuacja, która miała miejsce 3 maja br. była bardzo przykra dla dziecka, które miało z opiekunem zaplanowany lot do USA. Ze względu na podwójne obywatelstwo i brak polskiego dokumentu uprawniającego do wylotu z kraju nie zezwolono mu na opuszczenie Polski.
Funkcjonariusz Straży Granicznej ma obowiązek nie zezwolić na wyjazd z Polski obywatelowi RP, który nie posiada przy sobie ważnego polskiego dokumentu podróży. Nie ma w tym przypadku znaczenia posiadanie ważnego dokumentu podróży poświadczającego inne obywatelstwo.
PRZYPOMINAMY!!!
Zgodnie z zapisami ustawy o obywatelstwie polskim, w tym art. 3, obywatel RP posiadający również obywatelstwo innego państwa (np. USA), nie może wobec władz RP powoływać się ze skutkiem prawnym na to obywatelstwo. Każda osoba posiadająca polskie obywatelstwo, podczas przekraczania granicy powinna legitymować się ważnym polskim dokumentem podróży, umożliwiającym przekroczenie granicy RP.
Więcej informacji można uzyskać pod linkami poniżej: