W trakcie prowadzonej kontroli wobec 42-letniego Uzbeka, który w naszym kraju pracował w transporcie, ustalono, że na terytorium strefy Schengen wjechał w lutym 2024 r. przez Litwę. Następnie w marcu 2024 r. autobusem przyjechał na terytorium RP. Na dzień kontroli zatrzymany przebywał w naszym kraju nielegalnie przez 85 dni.
48-letnia obywatelka Filipin zatrudniona w Polsce w branży spożywczej oświadczyła, iż po raz ostatni wjechała na terytorium Strefy Schengen w listopadzie 2019 r. przez Lotnicze Przejście Graniczne Warszawa-Okęcie. W czasie przebywania w naszym kraju udzielono jej zezwolenia na pobyt czasowy, natomiast w czerwcu 2022 r. poinformowano kobietę o jego wygaśnięciu. W związku z tym Filipinka przebywała nielegalnie w Polsce przez 801 dni.
W wyniku czynności sprawdzających podjętych wobec 51-letniego Gruzina, działającego w Polsce w gałęzi spożywczej okazało się, że cudzoziemiec posiadał kartę pobytu wydaną przez Wojewodę Śląskiego ważną do listopada 2023 r. Obywatel Gruzji przeterminował legalny pobyt na terenie RP o 275 dni.
Komendant Placówki SG w Krakowie wydał Uzbekowi i Filipince decyzje o zobowiązaniu do powrotu w terminie 30 dni z jednoczesnym zakazem ponownego wjazdu na terytorium RP oraz strefy Schengen przez okres 6 miesięcy. Taką samą decyzję z rąk Komendanta Placówki SG w Zakopanem otrzymał nielegalnie przebywający w Polsce Gruzin.