Azer wjechał na terytorium RP w połowie listopada 2019 r. Następnie otrzymał zezwolenie na pobyt czasowy od Wojewody Łódzkiego. Później złożył kolejny wniosek - tym razem do Wojewody Wielkopolskiego - który w połowie kwietnia bieżącego roku umorzył postępowanie. Dzień kontroli był 98 dniem nielegalnego pobytu cudzoziemca na terytorium RP.
Natomiast funkcjonariusze Placówki SG Kielcach w wyniku kontroli legalności pobytu cudzoziemców na terytorium RP zatrzymali w stolicy województwa świętokrzyskiego 19-letnią obywatelkę Kazachstanu. Cudzoziemka nielegalnie wykonywała pracę w jednym z lokali branży gastronomicznej. Ponadto dane kobiety figurowały w systemach SG celem zobowiązania cudzoziemki do powrotu w związku z nielegalną pracą.
Od 2 września 2024 r. w wyniku przeprowadzonych kontroli legalności pobytu:
- Funkcjonariusze Placówki SG w Krakowie zatrzymali 45-letniego obywatela Filipin, który na terytorium strefy Schengen przebywał nielegalnie od 15 dni oraz 25-letniego obywatela Kolumbii z 431 dniowym nielegalnym pobytem, jak również 36-letniego obywatela Uzbekistanu od 223 dni przebywającego nielegalnie w Polsce.
- Zakopiańscy strażnicy graniczni w Wadowicach zatrzymali Wietnamczyka w wieku 37 lat oraz w Niepołomicach 2 obywateli Turkmenistanu. Cudzoziemcy w wieku 23 i 30 lat nielegalnie pracowali na terytorium RP - nie posiadali zezwolenia na pracę.
- Funkcjonariusze Placówki SG w Kielcach zatrzymali Turka. Zatrzymania 31-latka dokonano w związku z zakończoną kontrolą legalności zatrudnienia w kieleckiej firmie gastronomicznej - cudzoziemiec wykonywał pracę bez odpowiedniego zezwolenia.
- Strażnicy graniczni z Placówki SG w Tarnowie, przeprowadzili w Nowym Sączu kontrolę legalności pobytu na terytorium RP wobec 27-letniego obywatela Uzbekistanu. Mężczyzna pracował jako kierowca, przybywał w strefie Shengen nielegalnie od 317 dni. Dodatkowo przekroczył granicę wbrew przepisom prawa z Czech do Polski.
Wobec wszystkich zatrzymanych obcokrajowców wszczęto postępowania administracyjne. W ich wyniku Komendanci Placówek w Krakowie, Kielcach, Tarnowie oraz Zakopanem wydali wobec cudzoziemców decyzje o zobowiązaniu do powrotu, orzekając jednocześnie o zakazie ponownego wjazdu na terytorium RP i strefy Schengen od 6 miesięcy do 1 roku.