Wszyscy cudzoziemcy przebywali w Polsce bez ważnej wizy lub innego ważnego dokumentu, uprawniającego ich do wjazdu na terytorium RP i pobytu na nim.
Funkcjonariusze Placówki SG w Tarnowie kontrolowali w Nowym Sączu legalność pobytu 9 cudzoziemców. W jej wyniku zatrzymali 36-letniego Albańczyka, który widniał w bazach danych jako osoba, której obecność jest wymagana do celów postępowania prowadzonego przez wymiar sprawiedliwości.
Strażnicy SG z Tarnowa, przeprowadzili również w Nowym Sączu kontrolę legalności pobytu wobec obywatela Ghany, który przebywał nielegalnie w strefie Schengen od 91 dni. Natomiast w rejonie dworca PKP/PKS w Tarnowie funkcjonariusze SG zatrzymali 25-letniego obywatela Burkina Faso. Cudzoziemiec dzień wcześniej przekroczył nielegalnie granicę państwową drogą lotniczą z Francji do Polski. Kontrolowany Burkińczyk posiadał przy sobie ważny tytuł pobytowy wydany przez władze Niemiec. Pouczono go o obowiązku niezwłocznego opuszczenia terytorium RP i wyjazdu do państwa członkowskiego, w którym posiada zezwolenie na pobyt oraz o konsekwencjach jego niewykonania. Za przebywanie na terytorium RP, nie posiadając do tego tytułu prawnego, na cudzoziemca nałożono mandat karny gotówkowy w kwocie 100 zł. Po zakończeniu kontroli, umożliwiono mężczyźnie kontynuację podróży w celu powrotu do miejsca zamieszkania na terytorium Niemiec.
Z kolei w Niepołomicach (powiat wielicki) zakopiańscy strażnicy graniczni przeprowadzili kontrolę legalności pobytu wobec 5 cudzoziemców – 2 Kolumbijczyków oraz 3 Hindusów. Dwóch z obywateli Indii zostało zatrzymanych. Węgierskie karty pobytu cudzoziemców zostały zastrzeżone w systemie teleinformatycznym w lipcu br. Mężczyźni złożyli wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy do Wojewody Małopolskiego ponad miesiąc później, tj. w trakcie nielegalnego pobytu na terytorium RP.
Krakowscy funkcjonariusze SG ujawnili 28-letniego Wietnamczyka. Cudzoziemiec po raz ostatni wjechał do Polski pod koniec stycznia ubiegłego roku przez LPG w Warszawie, na podstawie dokumentu paszportowego oraz karty pobytu. Dzień kontroli cudzoziemca był jego 316 dniem nielegalnego pobytu na terytorium RP.
Strażnicy Graniczni z Placówki w Krakowie zatrzymali również obywatela Mołdawii. Cudzoziemiec przebywał nielegalnie w naszym kraju od 142 dni.
Funkcjonariusze Placówki SG w Kielcach zatrzymali w m. Busko-Zdrój obywatela Pakistanu. Litewska karta pobytu 32-latka figurowała w bazach danych, jako unieważniona przez organ wydający. Ponadto dane cudzoziemca widniały w systemach, jako osoby której należy odmówić wjazdu i pobytu. Dodatkowo cudzoziemiec dokonał przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom, podróżując autokarem z Litwy do Polski.
Komendant Placówki SG w Zakopanem wydał decyzje o zobowiązaniu obu Hindusów, do powrotu bez orzekania o zakazie ich ponownego wjazdu do RP i innych państw obszaru Schengen. Ponadto cudzoziemcy złożyli wnioski o pomoc w dobrowolnym powrocie do kraju pochodzenia.
Wobec obywatela Wietnamu Komendant Placówki SG w Krakowie wszczął postępowanie administracyjne w sprawie zasadności wydania decyzji o zobowiązaniu do powrotu, a w stosunku do obywatela Mołdawii wydał decyzję o zobowiązaniu do powrotu, orzekając jednocześnie o zakazie ponownego wjazdu na terytorium RP i strefy Schengen przez okres 6 miesięcy.
Natomiast Komendant Placówki Straży Granicznej w Kielcach wydał Pakistańczykowi decyzję o zobowiązaniu do powrotu, w której określił zakaz wjazdu na terytorium RP i innych państw obszaru Schengen przez okres 6 miesięcy.