Obywatelka Indonezji przyleciała do Wiednia, a następnie do Polski na początku lutego 2024 r. Cudzoziemka przebywała na terytorium RP nie posiadając żadnego innego tytułu pobytowego, oprócz wizy ważnej do połowy sierpnia. Młoda kobieta oświadczyła, że pracowała jako masażystka w jednym ze SPA w Krakowie. Twierdziła, że pod koniec lipca złożyła wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy do Wojewody Mazowieckiego. Jednak po dokonaniu sprawdzeń w dostępnych systemach teleinformatycznych SG, nie potwierdzono tego faktu. Indonezyjka przebywała od 66 dni nielegalnie w Polsce.
Kirgiz ostatni raz wjechał na terytorium RP pod koniec stycznia br. przez Lotnicze Przejście Graniczne w Krakowie-Balicach, na podstawie dokumentu paszportowego oraz karty pobytu. W Polsce studiował i dorabiał sobie, jako dostawca jedzenia. W połowie lipca złożył do Wojewody Małopolskiego wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy, zrobił to już w trakcie nielegalnego pobytu, gdyż jego wiza była ważna tylko do 21 czerwca. Dzień kontroli był jego 122 dniem nielegalnego pobytu na terytorium RP.
Natomiast Gruzin ostatni raz wjechał na terytorium strefy Schengen 23 grudnia ubiegłego roku, przez Lotnicze Przejście Graniczne w Katowicach na podstawie ruchu bezwizowego - tj. uprawniony był do przebywania na terytorium RP 90 dni w każdym 180 dniowym okresie - co skutkowało tym, że ostatnim dniem legalnego pobytu cudzoziemca w naszym kraju był 21 marca 2024 r. W Polsce pracował jako spawacz w Olkuszu. Pod koniec maja obywatel Gruzji złożył wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy do Wojewody Małopolskiego, lecz uczynił to przebywając już nielegalnie w Polsce. Łącznie cudzoziemiec przebywał 214 dni nielegalnie na terytorium RP
Cała trójka zatrzymanych nie dysponowała żadnym dokumentem upoważniającym ich do legalnego pobytu na terytorium RP. W związku z tym, Komendant Placówki SG w Krakowie wszczął z urzędu postępowania administracyjne w sprawie wydania decyzji o zobowiązaniu cudzoziemców do powrotu.