Straż Graniczna Karpacki Oddział Straży Granicznej
im.1 Pułku Strzelców Podhalańskich

Konferencja otwierająca projekt pn.: „Bezpieczne i ekologiczne pogranicze” - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Konferencja otwierająca projekt pn.: „Bezpieczne i ekologiczne pogranicze”

Justyna Drożdż
20.11.2024

We wtorek 19 listopada w Ośrodku Współpracy Polsko-Słowackiej w Nowym Targu odbyła się międzynarodowa konferencja otwierająca projekt pn.:„Bezpieczne i ekologiczne pogranicze”, realizowany w ramach programu Interreg Polska-Słowacja 2021-2027.

W konferencji z ramienia Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu wziął udział m.in. płk SG Marek Marcisz - Zastępca Komendanta KaOSG. Jednym z prelegentów był kpt. SG Sylwester Karpiel – koordynator projektu, którego partnerem jest nowosądecka jednostka Straży Granicznej. Wygłosił on wykład pt.: „Kompetencje Straży Granicznej w zakresie monitorowania zagrożeń ekologicznych”.

Podczas sympozjum przedstawiono także założenia projektu „Bezpieczne i ekologiczne pogranicze”. Poruszono również zagadnienia związane  z zagrożeniami (w tym ekologicznymi) w obecnych czasach oraz kierunkami i wyzwaniami w gospodarowaniu odpadami na pograniczu polsko-słowackim.

 

Dzień wcześniej w siedzibie Placówki Straży Granicznej w Zakopanem odbyło się spotkanie partnerów Projektu pt.: „Bezpieczne i ekologiczne pogranicze”, realizowanego w ramach programu Interreg Polska-Słowacja 2021-2027.

Projekt  pt. „ Bezpieczne i ekologiczne pogranicze” współfinansowany przez Unię Europejską w ramach polsko-słowackiej współpracy transgranicznej program Interreg Polska-Słowacja 2021-2027, realizowany będzie przez Karpacki Oddział Straży Granicznej w Nowym Sączu, wspólnie z Euroregionem Tatry ( partner wiodący) oraz partnerem po stronie słowackiej - Komendą Wojewódzką Policji w Żylinie.

Termin realizacji przedsięwzięcia: 1 września 2024 r. do 28 lutego 2026 r.

W ramach projektu w latach 2025-2026 przeprowadzone zostaną szkolenia, podnoszące kwalifikacje funkcjonariuszy obu państw w zakresie przeciwdziałania przewozowi przez granicę materiałów niebezpiecznych, promieniotwórczych, a także odpadów. Przewidziane są międzynarodowe szkolenia, dwustronne spotkania pełnomocników granicznych, wspólne patrole oraz konferencja podsumowująca efekty osiągnięte w samach przedsięwzięcia. W ramach projektu planowany jest również zakup m.in. specjalistycznego oznakowanego pojazdu z napędem elektrycznym 4x4 wraz ze stacją ładowania, a także drona powietrznego z termowizją.

Wartość całego projektu wynosi 485 462,86 EUR.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego 
w ramach Programu Interreg  Polska-Słowacja 2021-2027.

do góry