Straż Graniczna Karpacki Oddział Straży Granicznej
im.1 Pułku Strzelców Podhalańskich

Funkcjonariusze Straży Granicznej zakończyli wzmożone działania związane z zabezpieczeniem 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Funkcjonariusze Straży Granicznej zakończyli wzmożone działania związane z zabezpieczeniem 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau

Justyna Drożdż
29.01.2025

27 stycznia w Oświęcimiu odbyły się uroczyste obchody upamiętniające 80. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. W związku z wydanym przez MSWiA rozporządzeniem, w celu ochrony życia, zdrowia i mienia osób oraz zapewnienia porządku, spokoju i bezpieczeństwa publicznego podczas uroczystości rocznicowych, dla funkcjonariuszy Straży Granicznej był to czas zwiększonej mobilizacji i wytężonej służby.

Funkcjonariusze Straży Granicznej brali aktywny udział w zabezpieczeniu uroczystości w Oświęcimiu wspierali Służbę Ochrony Państwa, współdziałali także z Policją. Na uroczystości przyjechało wielu zagranicznych gości - przedstawiciele około 70 delegacji państwowych, w tym głowy państw, członkowie rządów oraz reprezentanci organizacji międzynarodowych.

Strażnicy graniczni realizowali działania na terenie Małopolski oraz Międzynarodowego Portu Lotniczego w Krakowie- Balicach. Skutecznie zabezpieczyli przyloty i odloty (54 operacje lotnicze) oraz zapewnili bezpieczeństwo delegacjom z całego świata. Przeprowadzili bojowe działania minersko-pirotechniczne (rozpoznane minersko-pirotechniczne pojazdów wchodzących w skład kolumn specjalnych, pojazdów technicznych obsługi naziemnej samolotów oraz sprawdzenia pomieszczeń) oraz dokonywali odpraw granicznych delegacji zagranicznych.

Główny wysiłek spoczywał na funkcjonariuszach Biura Zabezpieczenia Działań KGSG oraz Placówki Straży Granicznej w Krakowie-Balicach, jak również nowo utworzonej Grupy Zamiejscowej w Oświęcimiu. Wspierani oni byli przez strażników granicznych z Wydziału Odwodowego (Reprezentacyjnego). Podejmowanie przez nich działania polegały na zapewnieniu bezpieczeństwa uczestnikom udającym się na obchody rocznicowe podczas odpraw granicznych, na terenie terminala i wokół niego. Zajmowali się także zabezpieczeniem statków powietrznych i płyty lotniska z drogą startową, drogą kołowania oraz rejonem bazowania samolotów.  

Zarówno wydarzenia mające miejsce na terenie Zachodniej Małopolski, jak i w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Kraków Airport, dzięki profesjonalizmowi, zaangażowaniu oraz skutecznemu i sprawnemu koordynowaniu podejmowanych działań, przebiegły na najwyższym poziomie i  bez zdarzeń zagrażających bezpieczeństwu uczestników.

 

do góry