Straż Graniczna Karpacki Oddział Straży Granicznej
im.1 Pułku Strzelców Podhalańskich

Funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali w Krakowie 4 cudzoziemców - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali w Krakowie 4 cudzoziemców

Justyna Drożdż
26.03.2025

We wtorek 25 marca funkcjonariusze Placówki SG w Krakowie - w wyniku przeprowadzonych kontroli legalności pobytu cudzoziemców na terytorium RP - zatrzymali w stolicy Małopolski Uzbeka i dwóch Indonezyjczyków oraz Filipinkę z podrobioną polską kartą pobytu.

Obywatel Uzbekistanu w wieku 31 lat przeterminował pobyt o 282 dni. W trakcie prowadzonej kontroli cudzoziemiec okazał funkcjonariuszom paszport oraz nieważną litewską kartą pobytu, która figurowała w systemie, jako przedmiot podlegający zatrzymaniu.

Kolejną zatrzymaną była obywatelka Filipin. Kobieta podczas kontroli okazała funkcjonariuszom paszport wydany przez władze Filipin oraz wątpliwą co do autentyczności polską kartę pobytu. W wyniku podjętych czynności kontrolno-weryfikacyjnych ustalono, iż Filipinka ostatni raz na terytorium strefy Schengen wjechała w połowie maja 2024 r. przez Amsterdam. Następnie samolotem dostała się do Francji. Na terytorium RP wjechała na początku marca 2025 r. autobusem. Przebywała od 24 dni nielegalnie na terytorium naszego kraju. Cudzoziemka oświadczyła, iż informację o możliwości uzyskania podrobionej polskiej karty pobytu otrzymała od znajomych. Za podrobiony dokument Filipinka zapłaciła za około 2 200 euro. Z uwagi na posłużenie się jako autentyczną podrobioną polską kartą pobytu oraz czynienie przygotowań do posłużenia się jako autentycznymi innymi dokumentami (m.in. umowa o pracę, decyzja o udzieleniu zezwolenia na pobyt czasowy i pracę, powiadomienie o nadaniu numeru pesel, zaświadczenie o posiadaniu ubezpieczenia zdrowotnego oraz polisa ubezpieczeniowa) Filipince przedstawiono zarzuty z art. 270 §1 Kodeksu karnego oraz 270 § 3 k.k. Cudzoziemka  przyznała się popełnienia zarzucanych jej czynów i dobrowolnie poddała się karze grzywny w wysokości 4 500 zł.

 

Natomiast dwaj obywatele Indonezji przeterminowali pobyt o 332 dni każdy. Obaj mężczyźni, w wieku 32 i 33 lat, przedstawili do kontroli paszporty wydane przez władze Indonezji oraz nieważne słowackie wizy. Cudzoziemcy po raz ostatni wjechali do strefy Schengen pod koniec kwietnia ubiegłego roku przez Wiedeń (Austria). Następnie udali się do Słowacji. 28 kwietnia 2024 r. przyjechali do Polski celem podjęcia zatrudnienia. Przekroczyli granicę RP, nie posiadając żadnego ważnego tytułu pobytowego w naszym kraju. Jeden z nich znalazł pracę w zakładzie zajmującym się przetwórstwem mięsnym w powiecie nowosądeckim. Cudzoziemcy złożyli wnioski o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy do Wojewody Małopolskiego, jednak uczynili to przebywając już na terytorium RP nielegalnie.

Komendant Placówki Straży Granicznej w Krakowie wydał wobec czwórki cudzoziemców decyzje o zobowiązaniu do powrotu w terminie 30 dni. Obywatel Uzbekistanu nie wjedzie na terytorium RP oraz strefy Schengen przez okres 6 miesięcy, natomiast Filipinka i Indonezyjczycy przez rok. Za nielegalny pobyt, każdy z cudzoziemców został ukarany grzywną w drodze mandatu karnego gotówkowego w wysokości od 100 do 400 zł.

do góry