Pierwszy cudzoziemiec opuścił Areszt Śledczy w Pińczowie, gdzie został osadzony w listopadzie 2024 r. za przewożenie nielegalnych migrantów. Dane cudzoziemca figurowały w bazach danych, jako osoby niepożądanej na terytorium RP, ze względu ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego RP. Wobec powyższego Komendant Placówki Straży Granicznej w Kielcach wydał wobec obywatela Ukrainy decyzję o zobowiązaniu do powrotu oraz określił zakaz wjazdu na terytorium RP i innych państw obszaru Schengen przez okres 5 lat. Wczoraj po południu cudzoziemiec został pod konwojem doprowadzony do granicy i przez drogowe przejście graniczne w Medyce opuścił Polskę.
Drugi z zatrzymanych przebywał na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bez ważnej wizy lub innego ważnego dokumentu uprawniającego go do wjazdu na to terytorium i pobytu na nim. Cudzoziemiec podczas przeprowadzanej przez strażników granicznych kontroli przedstawił litewską kartę pobytu, która została unieważniona przez władze Litwy w połowie października ubiegłego roku. Mężczyzna na terytorium Schengen przebywał nielegalnie od 162 dni. Pracował do stycznia br. w Warszawie jako lakiernik samochodowy, a obecnie jako dostawca jedzenia. Komendant Placówki Straży Granicznej w Kielcach wydał obywatelowi Tadżykistanu decyzję o zobowiązaniu do powrotu z 6 miesięcznym zakazem wjazdu na terytorium RP i innych państw obszaru Schengen. Ten cudzoziemiec ma 30 dni na opuszczenie terytorium RP.
Minionej doby przez Lotnicze Przejście Graniczne w Krakowie-Balicach aż 4 cudzoziemców (2 Hindusów, Pakistańczyk i Nepalczyk) wykonało decyzje o zobowiązaniu do powrotu, wydane odpowiednio przez Komendantów Placówek SG w Rudzie Śląskiej, Kielcach oraz Bielsku-Białej.