Straż Graniczna Karpacki Oddział Straży Granicznej
im.1 Pułku Strzelców Podhalańskich

Trzebinia, Kraków, Kielce i Nowy Sącz – to tam przebywali zatrzymani cudzoziemcy - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Trzebinia, Kraków, Kielce i Nowy Sącz – to tam przebywali zatrzymani cudzoziemcy

Justyna Drożdż
31.03.2025

W piątek 28 marca funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 5 cudzoziemców.

Strażnicy Graniczni Grupy Zamiejscowej w Oświęcimiu w wyniku kontroli legalności pobytu, przeprowadzonej w m. Trzebinia zatrzymali 47-letniego obywatela Mołdawii. Cudzoziemiec przebywał nielegalnie na terytorium RP od 152 dni.

Natomiast funkcjonariusze Placówki SG w Krakowie zatrzymali Nigerczyka, który przebywał w Polsce nie posiadając żadnych dokumentów uprawniających go do legalnego pobytu na terytorium RP od 221 dni. Mężczyzna został ukarany mandatem karnym gotówkowym w kwocie 50 złotych za nielegalny pobyt.  

Przekazany przez krakowską Policję został 26-letni obywatel Uzbekistanu. Cudzoziemiec został zatrzymany przez funkcjonariuszy Komisariatu Policji IV w Krakowie, w związku z nielegalnym pobytem na terytorium RP. Komendant Miejskiej Policji w Krakowie zwrócił się do Komendanta PSG w Krakowie z wnioskiem o wydanie decyzji o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu.

Komendant Placówki Straży Granicznej w Krakowie wydał wobec zatrzymanych decyzję administracyjną o zobowiązaniu do powrotu. Mołdawianin nie wyjedzie na  terytorium RP i strefy Schengen przez okres 2 lat, a Nigeryjczyk i Uzbek przez pół roku. 

Z kolei kieleccy strażnicy graniczni zatrzymali obywatela Indii w wieku 31 lat.  Cudzoziemiec co prawda złożył wniosek złożył wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy do Wojewody Świętokrzyskiego. Uczynił to jednak już w trakcie nielegalnego pobytu. Hindus od 77 dni przebywał nielegalnie w Polsce. Komendant Placówki Straży Granicznej w Kielcach wydał cudzoziemcowi decyzję o zobowiązaniu do powrotu, w której określił zakaz wjazdu na terytorium RP i innych państw obszaru Schengen przez okres 6 miesięcy.

W Nowym Sączu zatrzymany został 32-letni obywatel Mongolii, który przebywał w naszym kraju nielegalnie od 143 dni. Mężczyzna wylegitymował się unieważnionym węgierskim dokumentem pobytowym. Cudzoziemiec oświadczył, że przyjechał do Polski autobusem pod koniec września 2024 r. ze Słowacji.  Wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę do Wojewody Małopolskiego został złożony przez cudzoziemca z pozycji nielegalnego pobytu – tj. po utracie tytułu pobytowego wydanego przez Władze Węgierskie. Ponadto dane cudzoziemca widniały w bazach informacyjno-poszukiwawczych SG, jako obywatela państwa trzeciego podlegający decyzji nakazującej powrót. Komendant PSG w Tarnowie zobowiązał cudzoziemca do powrotu i orzekł zakaz ponownego wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i innych państw obszaru Schengen na okres 1 roku.

do góry