Straż Graniczna Karpacki Oddział Straży Granicznej
im.1 Pułku Strzelców Podhalańskich

W Kielcach, Krakowie i Nowym Sączu zatrzymano 5 cudzoziemców - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

W Kielcach, Krakowie i Nowym Sączu zatrzymano 5 cudzoziemców

Justyna Drożdż
19.05.2025

Podczas minionego weekendu funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej im. 1 Pułku Strzelców Podhalańskich zatrzymali m.in. 2 obywateli Indii, Kolumbijczyka, obywatela Azerbejdżanu oraz Banglijczyka. Wszyscy z wymienionych cudzoziemców nie posiadali ważnej wizy lub innego ważnego dokumentu pobytowego uprawniającego ich do pobytu na terytorium RP.

W piątek 16 maja funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Kielcach zatrzymali 2 obywateli Indii w wieku 26 i 37 lat. Co prawda cudzoziemcy próbowali zalegalizować swój pobyt, składając wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy do Wojewody Małopolskiego, jednak otrzymali odmowę w sprawie udzielenia im zezwolenia. Młodszy z Hindusów przebywał nielegalnie 240, a starszy 111 dni na terytorium RP.

Natomiast w Skarżysku-Kamiennej przez kieleckich strażników granicznych został zatrzymany 32-letni Kolumbijczyk, który nie posiadał żadnego dokumentu uprawniającego go do pobytu na terytorium RP. Obywatel Kolumbii wjechał w kwietniu 2022 r. do strefy Schengen przez Hiszpanię, później udał się do Amsterdamu, a następnie do Polski.

Z kolei funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Krakowie, w wyniku przeprowadzonej kontroli legalności pobytu, w stolicy Małopolski zatrzymali obywatela Azerbejdżanu. 24-latek ostatni raz wjechał na terytorium strefy Schengen w połowie października 2024 r. przez Węgry i tego samego dnia przyjechał do Polski. Strażnicy graniczni ustalili, że mężczyzna przekroczył granicę  RP na podstawie polskiej wizy, ważnej do 23 października 2024 r. Azer oświadczył, że 2 października 2024 r. wyjechał do Turcji turystycznie i wrócił do Polski około tydzień później. W czasie jego nieobecności pełnomocnik cudzoziemca złożył wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy do Wojewody Małopolskiego. Cudzoziemiec nie posiadał żadnego tytułu pobytowego uprawniającego go do legalnego pobytu na terytorium RP, a wniosek o zalegalizowanie pobytu Azera został złożony w czasie, gdy cudzoziemiec nie był do tego uprawniony. Dzień upływu ważności polskiej wizy był zatem ostatnim dniem legalnego pobytu cudzoziemca. Obywatel Azerbejdżanu 205 dni przebywał nielegalnie w Polsce.

Tymczasem w sobotę 17 maja funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Tarnowie zatrzymali w Nowym Sączu 32-letniego obywatela Bangladeszu. Cudzoziemiec wjechał do strefy Schengen przez Węgry w połowie września 2024 r., na podstawie węgierskiej wizy jednokrotnego wjazdu na czas pobytu 30 dni. Tam władze Węgier wydały cudzoziemcowi kartę pobytu ważną do końca czerwca 2026 r. Cudzoziemiec oznajmił, że do Polski przyjechał samochodem pod koniec stycznia 2025 r. Następnie w połowie kwietnia br. złożył wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy do Wojewody Małopolskiego. Jednak podczas sprawdzeń w systemach informatycznych, dokonanych przez strażników granicznych ustalono, że władze Węgier w połowie lutego 2025 r. dokonały zastrzeżenia dokumentu pobytowego wydanego cudzoziemcowi. Mając na uwadze powyższe stwierdzono, że przedmiotowy wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt został złożony przez cudzoziemca z pozycji nielegalnego pobytu, tj. po utracie ważności tytułu pobytowego wydanego przez władze Węgier. Cudzoziemiec przebywał 88 dni nielegalnie w Polsce.

Komendant Placówki Straży Granicznej w Kielcach wydał obu obywatelom Indii decyzje o zobowiązaniu do powrotu. Mężczyźni nie wjadą na terytorium RP i innych państw obszaru Schengen przez okres 6 miesięcy. Natomiast zarówno Komendant Placówki Straży Granicznej w Kielcach wobec Kolumbijczyka, jak i Komendant Placówki Straży Granicznej w Krakowie w stosunku do Azera oraz Komendant Placówki Straży Granicznej w Tarnowie w odniesieniu do Banglijczyka, wszczęli z urzędu postępowania administracyjne w sprawie wydania cudzoziemcom decyzji o zobowiązaniu do powrotu.

do góry