Straż Graniczna Karpacki Oddział Straży Granicznej
im.1 Pułku Strzelców Podhalańskich

Funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczenia Działań KaOSG na szkoleniu wysokościowym z wykorzystaniem śmigłowca Black Hawk (FILM) - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczenia Działań KaOSG na szkoleniu wysokościowym z wykorzystaniem śmigłowca Black Hawk (FILM)

Justyna Drożdż
05.05.2026

Na zaproszenie Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Rzeszowie funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczenia Działań Karpackiego Oddziału Straży Granicznej wzięli udział w czterodniowym specjalistycznym szkoleniu wysokościowym z wykorzystaniem policyjnego śmigłowca S-70i Black Hawk.

 

Udział strażników granicznych WZD KaOSG w szkoleniu stanowi istotny element podnoszenia gotowości operacyjnej oraz przygotowania do realizacji działań bojowych w tym kontrterrorystycznych. Zdobyte doświadczenie i doskonalone umiejętności mają bezpośrednie przełożenie na skuteczność działań w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Szkolenie realizowane było pod koniec kwietnia 2026 roku na terenie Oddziału Prewencji Policji w Rzeszowie oraz w rejonie Hadykówki (powiat kolbuszowski). W przedsięwzięciu oprócz funkcjonariuszy Wydziału Zabezpieczenia Działań KaOSG uczestniczyli policjanci z samodzielnych pododdziałów kontrterrorystycznych Policji z Rzeszowa, Łodzi, Kielc, Radomia i Katowic, załoga śmigłowca z Zarządu Lotnictwa Policji GSP, KGP, a także funkcjonariusze WZD Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej oraz żołnierze 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.

Celem szkolenia było doskonalenie umiejętności operacyjnych oraz doskonalenie współpracy i synergii między zespołami w działaniach realizowanych w trudnym i niedostępnym terenie. Program obejmował zarówno część teoretyczną, jak i intensywne zajęcia praktyczne. Funkcjonariusze realizowali zadania związane z desantem z wykorzystaniem technik linowych, w tym tzw. fast rope, zarówno z przyziemienia, jak i z zawisu śmigłowca. Ćwiczenia prowadzone były w warunkach maksymalnie zbliżonych do rzeczywistych działań operacyjnych, z użyciem pełnego wyposażenia bojowego.

do góry