Na podstawie wyjaśnień ustalono, że ob. Ukrainy uzyskał dokument kontaktując się przez Internet z osobą, która zaoferowała pomoc w uzyskaniu oryginalnego paszportu węgierskiego. Wspólnicy spotkali się na Węgrzech, gdzie udali się do urzędu, w którym złożono wniosek paszportowy. Po kilku tygodniach ob. Ukrainy odebrał gotowy paszport i przez Bratysławę odleciał do Londynu. Po przylocie do Wielkiej Brytanii zapłacił pośrednikowi za dokument, bilet lotniczy i transport.
Obywatelowi Ukrainy postawiono zarzut nielegalnego przekroczenia granicy RP na podstawie wyłudzonego dokumentu węgierskiego. Cudzoziemiec przyznał się do zarzucanych mu czynów oraz poddał się dobrowolnie karze na podstawie art. 335§1 kpk. Orzeczono wobec niego karę łączną w wymiarze 1 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej na okres próby wynoszący 3 lata, obowiązek pisemnego informowania Sądu o przebiegu okresu próby co 6 miesięcy oraz przepadek dowodów rzeczowych.
Dodatkowo, po potwierdzeniu tożsamości cudzoziemca na podstawie oryginalnego paszportu ukraińskiego okazało się, że nie posiada on ważnej wizy ani innego dokumentu pobytowego, który uprawniałby go do pobytu na terytorium RP. Cudzoziemcowi wydano decyzję o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu bez określenia terminu dobrowolnego wyjazdu z jednoczesnym zakazem ponownego wjazdu na terytorium RP i państw obszaru Schengen przez okres 1 roku, a następnie doprowadzono cudzoziemca do granicy państwa w PSG Medyka.