Do zatrzymania obywatela Pakistanu doszło w związku z posłużeniem się przez niego podczas legitymowania jako autentycznym przerobionym włoskim dokumentem tożsamości oraz uprzednio podrobionymi włoskimi dokumentami: pobytowym i prawem jazdy.
W wyniku sprawdzeń stwierdzono, że dwa ostatnie dokumenty były zastrzeżone w bazach danych. Ustalono również, że cudzoziemiec, celem uzyskania czasowego zezwolenia na pobyt i pracę w Polsce, przedłożył w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie jako autentyczny sfałszowany włoski dokument pobytowy.
Ustalono, że ob. Pakistanu przyjechał do Polski w celu podjęcia pracy w Warszawie. Granicę przekroczył na podstawie paszportu pakistańskiego oraz sfałszowanych włoskich dokumentów, które uzyskał we Włoszech.
Drugi z cudzoziemców - obywatel Maroka, został przekazany przez stronę norweską w ramach porozumienia DUBLIN III, w związku z odpowiedzialnością Polski o rozpatrzenie wniosku o nadanie statusu uchodźcy.
W toku podjętych czynności ustalono, że cudzoziemiec przyleciał do Polski na zgrupowanie sztangistów, które opuścił i wyjechał na zachód Europy. Odwiedził Francję, Szwecję, Niemcy i Norwegię, poszukując kraju, który udzieli mu ochrony. Tłumaczył, że z uwagi na zagrożenie życia (prześladowanie religijne ze strony rodziny narzeczonej) nie może wrócić do Maroka.
Po przylocie do Krakowa został zatrzymany i postanowieniem sądu umieszczony w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Przemyślu na okres 60 dni.
W piątek 16 września br., w wyniku działań prowadzonych przez funkcjonariuszy PSG w Krakowie-Balicach oraz funkcjonariuszy II Komisariatu Policji w Krakowie na terenie Dworca Autobusowego doszło do ujawnienia substancji narkotycznych.
Narkotyki – 19 tabletek Extasy o wadze 4,8 grama 1,4 grama marihuany oraz 2,69 grama amfetaminy, znalezione zostały w torbach należących do 2 ob. RP.