Straż Graniczna Karpacki Oddział Straży Granicznej
Oddał szpik…podarował życie !!! - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Oddał szpik…podarował życie !!!

Justyna Drożdż
10.08.2018

Funkcjonariusz Wydziału do Spraw Cudzoziemców KaOSG w Nowym Sączu zaangażował się w pomoc innym osobom. Dzięki jego poświęceniu, mężczyzna w średnim wieku otrzymał szpik, który może uratować mu życie.

st. sierż. SG Jakub Pacholarz ma 27 lat, do służby w Straży Granicznej wstąpił w październiku 2012 r. Funkcjonariusz spełnia się nie tylko w pracy, ale i bezinteresownie pomaga innym. Od 8 lat regularnie oddaje krew. Kilka lat temu, bo w 2013 r., podjął decyzję, by zarejestrować się w bazie dawców komórek macierzystych DKMS Polska i oddać szpik kostny potrzebującej osobie.

W styczniu 2018 r. otrzymał telefon z informacją, że znalazł się biorca oczekujący na przeszczep szpiku. Niestety w kwietniu stan wytypowanego do przeszczepu pacjenta uległ nagłemu pogorszeniu i przeszczep nie doszedł do skutku.

Jednak Kubie dane było pomóc innemu człowiekowi, w maju 2018 r. otrzymał telefon z informacją, iż znalazł się kolejny „bliźniak genetyczny”. Jakub nie wahał się ani chwili, od razu się zgodził: „To niesamowite, że mogę komuś pomóc” – mówi podekscytowany.

Funkcjonariusz przeszedł szczegółowe badania medyczne, które wykazały pełną zgodność  tkankową z biorcą, co daje największe szanse na to, aby przeszczep szpiku był udany. Pobranie szpiku odbyło się w ubiegłą środę - 8 sierpnia 2018 r., w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Jakub po oddaniu szpiku dowiedział się, że zostanie on przekazany mężczyźnie w średnim wieku, pochodzącemu ze Stanów Zjednoczonych.

- Trzymam kciuki za swojego „genetycznego bliźniaka” i życzę mu dużo zdrowia – mówi dawca. 

Na pytanie dotyczące tego, czy czuje się bohaterem, Kuba odpowiada skromnie:

- Nie, absolutnie nie, cieszę się, że mogłem komuś pomóc. Nie uważam, żebym zrobił coś szczególnego, każdy by postąpił tak samo na moim miejscu.

Korzystając z okazji, funkcjonariusz zachęca swoje koleżanki i kolegów, by zarejestrowali się w bazie dawców komórek macierzystych DKMS Polska.

  • Funkcjonariusz KaOSG dawcą szpiku
    Funkcjonariusz KaOSG dawcą szpiku
  • Funkcjonariusz KaOSG dawcą szpiku
    Funkcjonariusz KaOSG dawcą szpiku
  • Funkcjonariusz KaOSG dawcą szpiku
    Funkcjonariusz KaOSG dawcą szpiku

do góry