Straż Graniczna Karpacki Oddział Straży Granicznej
Wakacje w pełni, czyli turyści bez bagaży… - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Wakacje w pełni, czyli turyści bez bagaży…

Justyna Drożdż
08.07.2019

Na brak pracy nie mogli narzekać w sobotnie popołudnie (6 lipca) funkcjonariusze Grupy Bezpieczeństwa Lotów z Placówki Straży Granicznej w Krakowie-Balicach. Aż trzykrotnie, z powodu pozostawionych bez opieki bagaży, podejmowali oni działania minersko-pirotechniczne. Szczęśliwie, żaden z przedmiotów nie zawierał materiałów i urządzeń wybuchowych mogących zagrozić życiu lub zdrowiu.

Pierwszy alarm, pozostawienie przed terminalem na postoju taksówek dużej walizki i torby z lekami kosztowało 74 - letnią obywatelkę USA 100 złotych. Kolejni sprawcy podjęcia działań przez funkcjonariuszy - obywatel Arabii Saudyjskiej, który pozostawił niewielki pakunek na peronie kolejki oraz obywatel Egiptu, który odjechał sprzed terminala bez trzech ogromnych walizek i wózka dziecięcego, również nie mogli liczyć na wyrozumiałość funkcjonariuszy. Cudzoziemcy ukarani zostali mandatami w wysokości 500 złotych.

Niestety, początek nowego tygodnia też nie należał do spokojnych. Funkcjonariusze znowu zmuszeni byli interweniować. W tym przypadku przyczyną alarmu była walizka pozostawiona bez opieki w części ogólnodostępnej terminala. Tym razem koszt „zapomnienia” bagażu wyniósł pasażera 500 złotych.

Informujemy, że każdy pozostawiony bez opieki bagaż traktowany jest jako potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa i musi zostać sprawdzony. Związane jest to z wszczęciem odpowiednich procedur bezpieczeństwa. Bagaż bez nadzoru zawsze oznacza kłopoty, mogą to być opóźnienia w komunikacji lotniczej, czy też sankcje w postaci mandatu karnego. Bagaże często są porzucane jako nadbagaż albo pozostawiane jako puste, ze względu na przepakowanie ich zawartości. W takich przypadkach zaleca się  pozostawianie pustych walizek lub toreb otwartych, przy koszach na śmieci. Ukrycie bagaży w mało widocznym i trudno dostępnym miejscu uniemożliwi pirotechnikom sprawne przeprowadzenie interwencji i może spowodować ewakuację całego lotniska.

Przypominamy! Podróżni powinni pilnować swoich bagaży i nie pozostawiać ich bez opieki, nawet na chwilę. Pozwoli to uniknąć opóźnień, utrudnień i niepotrzebnych problemów na lotnisku.

  • Pilnuj swoich bagaży!
    Pilnuj swoich bagaży!

 

 

 

 

 

 

 

 

do góry