Straż Graniczna Karpacki Oddział Straży Granicznej
Uroczystości pogrzebowe śp. Wiesława Budzika ps. „ROLAND” - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Uroczystości pogrzebowe śp. Wiesława Budzika ps. „ROLAND”

Justyna Drożdż
04.09.2019

Po 73 latach od zamordowania Wiesława Budzika - żołnierza antykomunistycznego podziemia - w miniony czwartek w Łękawicy odbył się pochówek jego doczesnych szczątków odnalezionych i zidentyfikowanych przez IPN.

Wiesław Budzik ps. „Roland” to jeden z sześciu żołnierzy, których ciała odnaleziono na krakowskim cmentarzu Rakowickim jesienią 2017 r. w ramach prac Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Jak mówią zapiski grabarzy, żołnierze ci zostali: „pochowani w nocy, bez trumien i ubrań, trudno powiedzieć, w którym grobie”.

Uroczystości pogrzebowe w oprawie wojskowej rozpoczęły się mszą św. w kościele św. Mikołaja Biskupa w Łękawicy. Po nabożeństwie, w asyście wojskowej i z udziałem wojskowej orkiestry, ciało Wiesława Budzika zostało złożone w rodzinnym grobie na miejscowym cmentarzu. W ponownym pochówku wzięła udział delegacja funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej w Tarnowie.

 • fot. krakow.ipn.gov.pl
  fot. krakow.ipn.gov.pl
 • fot. krakow.ipn.gov.pl
  fot. krakow.ipn.gov.pl
 • fot. tarnow.gosc.pl
  fot. tarnow.gosc.pl
 • fot. krakow.ipn.gov.pl
  fot. krakow.ipn.gov.pl

Wiesław Budzik ps. „Roland” 

Urodził się 4 grudnia 1920 r. w Łękawicy. Był synem zawodowego oficera, kpt. Józefa Budzika. Od 1937 r. uczył się w Korpusie Kadetów w Rawiczu, wiosną 1939 r. zdał maturę. W pierwszych latach II wojny światowej mieszkał w Łękawicy, a następnie w Mielcu. Wstąpił do ZWZ. Aresztowany w maju 1941 r., kolejne cztery lata wojny spędził w niemieckich więzieniach i obozach koncentracyjnych – w Tarnowie, KL Gross-Rosen oraz Hersbruck, filii KL Flossenbürg. Uwolniony wiosną 1945 r. przez wojska amerykańskie, jesienią wrócił do kraju.

Od marca 1946 r. był żołnierzem oddziału Pogotowia Akcji Specjalnej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Tadeusza Gajdy „Tarzana”, funkcjonującego w ramach Inspektoratu NZW „Maria” (powiaty tarnobrzeski, mielecki i dębicki). Uczestniczył w akcjach oddziału na ziemi tarnobrzeskiej, a wiosną 1946 r. wraz z „Tarzanem” przeniósł się w podgórskie rejony Iwkowej, skąd urządzano wypady do Tarnowa i okolic.

Rozpoznany w czasie jednej z akcji, został zadenuncjowany, a następnie aresztowany 4 sierpnia 1946 r. Na polecenie sowieckiego doradcy w tarnowskim Urzędzie Bezpieczeństwa, torturowano go, przypalając mu stopy, aby wydobyć zeznania na temat oddziału.

27 września 1946 r. został skazany na karę śmierci podczas procesu PAS NZW i Brygad Wywiadowczych WiN w Tarnowie. Zamordowano go 21 października 1946 r. w więzieniu przy ul. Montelupich w Krakowie. Ciało zostało potajemnie pochowane w nieoznaczonym grobie na cmentarzu Rakowickim. W domniemanym miejscu wiecznego spoczynku rodzina postawiła nagrobek. Szczątki Wiesława Budzika zostały odnalezione w bezpośrednim sąsiedztwie nagrobka, jesienią 2017 r.

 • fot. krakow.ipn.gov.pl
  fot. krakow.ipn.gov.pl

źródło: krakow.ipn.gov.pl

do góry