Wcześnie rano do Wielkiej Brytanii nie wyleciała 2,5-letnia dziewczynka. Podczas odprawy matka małej Polki przedstawiła dowód osobisty, który figurował w bazie SIS, jako unieważniony przez organ wydający.
Po południu 71-letniej kobiecie nie zezwolono na wyjazd z RP. Z kolei jej dowód osobisty figurował w Rejestrze Dowodów Osobistych (RDO), jako unieważniony przez organ wydający. Podróżną pouczono o konieczności wyrobienia nowego dokumentu tożsamości.
Również wieczorem do Londynu Gatwick chciał wylecieć 37-letni mężczyzna. Obywatel RP przedstawił do kontroli unieważniony administracyjnie polski dowód osobisty, który także widniał w bazie RDO. Mężczyznę również poinformowano o konieczności wyrobienia nowego dokumentu.
W związku z tym, że wszystkie trzy osoby nie posiadały przy sobie innego dokumentu uprawniającego do przekroczenia granicy, nie zezwolono im na wyjazd z kraju.
Od 9 stycznia 2020 funkcjonariusze Straży Granicznej mają dostęp do Rejestru Dowodów Osobistych. Jest to centralny rejestr państwowy, w którym gromadzone są dane dotyczące wniosków o wydanie dowodu osobistego, samych dowodów osobistych, posiadaczy dowodów - w tym zdjęcia do dowodu. Oprócz danych osobowych w Rejestrze Dowodów Osobistych gromadzone są m.in. dane dotyczące daty, przyczyny oraz czasu unieważnienia dowodu osobistego.
Również każdy Polak, który ma założony profil zaufany lub e-dowód może sprawdzić, czy jego dowód nie został unieważniony. Więcej informacji pod linkiem: https://obywatel.gov.pl/dokumenty-i-dane-osobowe/sprawdz-czy-dowod-jest-uniewazniony