Straż Graniczna Karpacki Oddział Straży Granicznej
im.1 Pułku Strzelców Podhalańskich

Przyjaciel w domu i kompan w służbie – psy służbowe obchodzą swoje święto - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Przyjaciel w domu i kompan w służbie – psy służbowe obchodzą swoje święto

Michał Tokarczyk
01.07.2020

Dzisiaj swoje święto obchodzą nasi czworonożni przyjaciele. Z okazji międzynarodowego dnia psa składamy wszystkim naszym czworonogom i ich przewodnikom najlepsze życzenia.

Obecnie w Karpackim Oddziale Straży Granicznej służbę pełni dwunastu czworonożnych funkcjonariuszy. Psy służbowe stanowią wyjątkowo skuteczny element w zapewnieniu bezpieczeństwa publicznego. Ich nosy potrafią rozróżnić wiele specyficznych zapachów. Są również niezastąpione w akcjach poszukiwawczych oraz przy interwencjach, ale także w celu odnalezienia m.in. narkotyków czy tytoniu.  Straż Graniczna jako jedyna formacja w Polsce posiada psy wyszkolone do wyszukiwania materiałów wybuchowych i broni.

Psy służbowe Karpackiego Oddziału SG bardzo często wspierają również inne służby m.in. Policję, czy Służbę Więzienną. Mogą poszczycić się również wieloma sukcesami w walce z przestępczością zorganizowaną.

Z okazji dnia psa życzymy wszystkim obecnym ale również emerytowanym czworonożnym funkcjonariuszom wiele zdrowia, radości i zrozumienia, a także jak najwięcej okazji do merdania ogonami :)

 

 

***

Psy służbowe Straży Granicznej kupowane są od prywatnych hodowców. Ich kondycja i predyspozycje są szczegółowo weryfikowane przez komisje złożone z funkcjonariuszy SG z Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu - instruktorów i wykładowców z zakresu tresury psów oraz lekarzy weterynarii. Biorą oni pod uwagę wiek zwierzęcia, jego sylwetkę, stan zdrowia oraz wyniki testów predyspozycji psychicznych i fizycznych. Do szkolenia kwalifikowane są psy w wieku od 12 do 24 miesięcy.

W zakupach zwierząt biorą udział funkcjonariusze - przewodnicy psów. Często się zdarza, że już na tym etapie przewodnik wyszukuje sobie psa, z którym chce pełnić służbę. Jeżeli funkcjonariusz sam nie wybierze swojego przyszłego partnera, to robią to za niego eksperci z Lubania. Psy dobierane są do przewodników na zasadzie dopasowania charakterów – nie ma tu przypadkowych „związków”.

Przed rozpoczęciem służby psy oraz ich przewodnicy wspólnie przechodzą półroczne szkolenie w ośrodku w Lubaniu. Podczas szkolenia przewodnicy doskonalą wiedzę i umiejętności tresury oraz układania psa, przechodzą ćwiczenia terenowe ze swoimi czworonogami i poznają podstawy weterynarii. Jednak jednym z pierwszych i najważniejszych elementów szkolenia jest budowa więzi i zaufania pomiędzy przyszłymi partnerami w służbie – psem i jego przewodnikiem.

Obecnie w Straży Granicznej dominują owczarki niemieckie (ponad 60%) oraz owczarki belgijskie (prawie 30%).  Formacja podczas zakupów nie koncentruje się na jednej rasie. W ostatnich latach w służbie znakomicie sprawdzają się owczarki holenderskie, które w Straży Granicznej pojawiły się niedawno. Kynolodzy z SG podkreślają, że to nie rasa ale predyspozycje danego zwierzęcia są najważniejsze. Stąd w formacji służą pojedynczy przedstawiciele niektórych ras, m.in. terier walijski, jack russel terier, parson russel terier, chodsky pes, płochacz niemiecki, jagdterrier. 

Podczas organizowania zakupów do Straży Granicznej zgłaszają się najczęściej hodowcy dużych ras, ale wbrew pozorom formacja poszukuje małych psów, które doskonale sprawdzają się jako psy specjalne czyli te do wyszukiwania zapachów, przeszukiwania pociągów towarowych i osobowych, statków morskich i powietrznych, pojazdów, kontenerów, bagaży, pomieszczeń i ludzi.

Tylko w Straży Granicznej pełnią służbę psy wyszkolone do wyszukiwania materiałów wybuchowych i broni. Zgodnie z przepisami z zakresu ochrony lotnictwa cywilnego, jedynie psy Straży Granicznej mogą przeszukiwać samoloty i bagaże podróżnych na lotnisku pod kątem tych niebezpiecznych materiałów i przedmiotów.

/źródło: KGSG/

 

do góry