Straż Graniczna Karpacki Oddział Straży Granicznej
im.1 Pułku Strzelców Podhalańskich

Pies służbowy KaOSG zajął II miejsce w ogólnopolskich zawodach psów użytkowych - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Pies służbowy KaOSG zajął II miejsce w ogólnopolskich zawodach psów użytkowych

09.09.2020

Pies służbowy KaOSG rasy owczarek belgijski malinois o specjalności patrolowo - obronnej zajął II miejsce w zawodach „K9 Thorn”, w których pokonał sześciu konkurentów.

W zawodach, które odbyły się w Andrzejówce (powiat nowosądecki) udział wzięły psy użytkowe wielu ras w dużym stopniu zaawansowania. Czworonogi rywalizowały w wielu konkurencjach, odbywających się niejednokrotnie w ekstremalnych miejscach, z dużymi obciążeniami i w nietypowych sytuacjach (np. gryzienie przez wodę w bardzo dużym nurcie, gryzienie w pomieszczeniu z bardzo ciężkim dostępem do pozoranta, zjazd po 100-metrowej linie, po którym pies musiał zareagować na atak pozoranta).

Oceny umiejętności psów użytkowych dokonywał bardzo doświadczony sędzia słowacki Milan Frelich, który sędziował niejednokrotnie zawody międzynarodowe psów użytkowych.

Celem rywalizacji - poza współzawodnictwem - było sprawdzenie wyszkolenia psów w warunkach ekstremalnych, ich odporności na bodźce zewnętrzne, samodzielności w podejmowaniu decyzji, twardości ich psychiki oraz odwagi i motywacji do pracy.

Dla psa służbowego KaOSG zawody były możliwością zaprezentowania dobrego wyszkolenia, testem sprawdzenia jego możliwości i umiejętności, jak również okazją do zapoznania się z nowymi sytuacjami, miejscami i ludźmi.

Udział czworonożnego funkcjonariusza SG w zawodach był możliwy dzięki wsparciu Zarządu Oddziałowego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy SG.

***

Psy patrolowo-obronne są wykorzystywane przy zatrzymywaniu najgroźniejszych przestępców. Podczas specjalistycznego szkolenia, egzaminów czy też zawodów czworonożny funkcjonariusz musi wykazać się odwagą i jednocześnie bezwzględnym posłuszeństwem i opanowaniem podczas “walki” z pozorantem wyposażonym w rękaw ochronny, który jest obiektem ataku. Pozorant wyposażony jest również w miękką pałkę, którą może upozorować uderzenie psa. Istotnym jest , że zastosowanie pałki, ze względu na jej budowę nigdy nie jest bolesne i służy tylko sprawdzeniu reakcji psa na atak – jest jednym z elementów sprawdzania psychiki psa. Nadmieniamy, iż podczas zawodów żaden z czworonożnych uczestników nie ucierpiał. Zawody były organizowane przez doświadczonych instruktorów.

 

do góry