Straż Graniczna Karpacki Oddział Straży Granicznej
im.1 Pułku Strzelców Podhalańskich

Podsumowaliśmy specyficzny 2020 rok - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Podsumowaliśmy specyficzny 2020 rok

Michał Tokarczyk
05.02.2021

Rok 2020 był specyficzny dla wielu branż zawodowych. Wpłynął również znacząco na skalę i zakres zadań, realizowanych przez funkcjonariuszy KaOSG.

Kontrola ruchu granicznego to jedno z najważniejszych zadań Straży Granicznej. Miejscami w obszarze terytorialnego działania Karpackiego Oddziału SG, gdzie można przekroczyć zewnętrzną granicę strefy Schengen, są lotnicze przejścia graniczne. W tym roku, ze względu na sytuację epidemiologiczną, ruch pasażerski na wszystkich lotniskach uległ zmniejszeniu. Spowodowało to również znaczące zmniejszenie liczby przeprowadzonych odpraw granicznych.

 

  • KRGKontrola Ruch Granicznego - na lotnisku w Krakowie - Balicach

W 2020 roku Funkcjonariusze z Placówki SG w Krakowie – Balicach przeprowadzili kontrolę graniczną w stosunku do 1 mln 68 tys. osób, a więc blisko trzykrotnie mniejszej liczby pasażerów, niż w roku 2019.  Zdecydowanie największą liczbę podróżnych stanowili obywatele Wielkiej Brytanii - ponad 330 tys. odprawionych osób. Drugą nacją osób przechodzących odprawę graniczną byli obywatele Ukrainy – 35,8 tys. osób, a trzecią obywatele Izraela – 15 tys. osób. W stosunku do 61 osób wydano decyzję o odmowie wjazdu do Polski. Zatrzymano również 11 osób, które posługiwały się fałszywymi dokumentami podróży.

 

  • TPKG – Tymczasowe Przywrócenie Kontroli Granicznej

Bardzo mocne natężenie zadań związanych z ochroną granic wewnętrznych (z państwami strefy Schengen) miało miejsce od marca do czerwca 2020 r. Podczas 3 miesięcy tymczasowego przywrócenia kontroli granicznej funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, byli odpowiedzialni za zabezpieczenie małopolskiego odcinka granicy państwowej ze Słowacją.  W tym czasie przekraczanie granicy państwowej dla ruchu pieszego i kołowego w Małopolsce, było możliwe jedynie przez przejście graniczne Chyżne – Trstena. Małopolski odcinek granicy państwowej był ochraniany w sposób ciągły w punkcie kontroli granicznej, na posterunkach blokujących oraz przez patrole w terenie.  W tym okresie  - łącznie -  funkcjonariusze KaOSG wyjeżdżali na służbę w bezpośredniej ochronie granicy państwowej ponad 4 tys. razy.

Podczas blisko 3-miesięcznego okresu przywrócenia kontroli granicznej, małopolski odcinek granicy polsko – słowackiej przekroczyło ponad 97 tys. osób. Blisko 1300 osób, które nie spełniały warunków wjazdu do Polski zostało zawróconych. Przez przejście graniczne w Chyżnem do Polski wjechało ponad 78,5 tys. pojazdów. Pojazdy ciężarowe stanowiły 61% ogółu, dostawcze o dmc do 3,5 t 29%,  a osobowe 10%. Funkcjonariusze pełniący służbę na posterunkach blokujących, poinformowali i skierowali na dozwolone przejścia graniczne blisko 4,5 tys. osób chcących przekroczyć polsko-słowacką granicę.

 

  • PGPWP Przekroczenie Granicy Państwowej Wbrew Przepisom

W 2020 roku funkcjonariusze KaOSG ujawnili 67 osób, które przekroczyły nielegalnie granicę państwową. Blisko połowa nielegalnie przekraczających granicę osób, została zatrzymana podczas 3-miesięcznego przywrócenia kontroli granicznej.

 

  • KLP Kontrola Legalności Pobytu

Funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w 2020 roku przeprowadzili 263 kontrole legalności pobytu cudzoziemców. W 84% przypadków kontrolowani cudzoziemcy naruszali przepisy pobytowe w Polsce. Dla 187 cudzoziemców czynności kontrolne zakończyły się wydaniem decyzji zobowiązujących do powrotu oraz czasowych zakazów wjazdu do wszystkich krajów strefy Schengen.

 

  • KLZ Kontrola Legalności Zatrudnienia

Małopolscy i świętokrzyscy strażnicy graniczni w 2020 roku przeprowadzili 259 kontroli legalności zatrudnienia cudzoziemców. W trakcie weryfikacji legalności zatrudnienia obcokrajowców kontrolą objęto 5564 osoby i dokumentację. W 224 przypadkach kontrolowani przedsiębiorcy naruszyli przepisy dotyczące zatrudnia cudzoziemców w Polsce. Pracodawcy dopuścili się naruszeń w powierzaniu pracy cudzoziemcom wobec 715 zatrudnianych osób. Przeprowadzone w 2020 roku kontrole legalności zatrudnienia zakończyły się w 82 przypadkach wydaniem decyzji zobowiązujących do powrotu oraz czasowych zakazów wjazdu do wszystkich krajów strefy Schengen.   

 

  • Powrotowe decyzje administracyjne oraz zakazy wjazdów

W ciągu całego 2020 roku funkcjonariusze KaOSG – z różnych przyczyn – zobowiązali do powrotu do swych ojczyzn 329 cudzoziemców. Każda z tych osób została również objęta zakazem ponownego wjazdu do Polski oraz pozostałych krajów strefy Schengen.

 

  • Osoby poszukiwane

Podczas odpraw granicznych i legitymowania funkcjonariusze KaOSG ujawnili 817 osób poszukiwanych przez polskie lub europejskie organy ścigania.

 

  • Przedmioty pochodzące z przestępstwa i przemytu

Wartość zatrzymanych towarów pochodzących z przestępstw i przemytu w 2020 roku wyniosła 2 mln 180 tys. zł. Skonfiskowane towary to głównie narkotyki, tytoń, papierosy, alkohol, amunicja oraz pojazdy.

 

  • Przestępczość zorganizowana

W 2020 roku funkcjonariusze KaOSG przeprowadzali działania służbowe wobec  55 osób podejrzanych o udział w zorganizowanych grupach przestępczych oraz 13 osób podejrzanych o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. W ramach prowadzonych śledztw dokonano zabezpieczeń majątkowych na kwotę ponad 15,5 mln. zł.

  • Podsumowaliśmy specyficzny 2020 rok
    Podsumowaliśmy specyficzny 2020 rok
do góry