Straż Graniczna Karpacki Oddział Straży Granicznej
Dwaj Afgańczycy zatrzymani w powiecie limanowskim - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Dwaj Afgańczycy zatrzymani w powiecie limanowskim

Justyna Drożdż
07.04.2021

W przedświąteczny piątek funkcjonariusze Placówki SG w Zakopanem, dzięki informacji przekazanej przez Dyżurnego Komisariatu Policji w Mszanie Dolnej, zatrzymali 2 mężczyzn - obywateli Afganistanu.

Zakopiańscy strażnicy graniczni udali się do miejscowości Konina (powiat limanowski), gdzie przeprowadzili kontrolę legalności pobytu wobec cudzoziemców. W jej wyniku zatrzymali 2 młodych  mężczyzn w wieku powyżej 18 lat.

Cudzoziemcy przekroczyli granicę wbrew obowiązującym przepisom ze Słowacji do Polski, bez ważnych dokumentów podróży oraz bez ważnej wizy, ukryci pod naczepą samochodu ciężarowego.

Kierowca (ob. RP) przewożący geowłókninę poinformował, że dzień wcześniej przyjechał z Grecji, podróżując przez Macedonię, Serbię, Węgry i Słowację. 

Natomiast z relacji zatrzymanych Afgańczyków wynika, że  pod naczepę wsiedli na Węgrzech, gdzie wcześniej dotarli z Serbii pieszo. Cudzoziemcy zmierzali do Włoch.

Zatrzymanym zostały wykonane testy na obecność wirusa SARS-CoV-2 - wyniki ujemne.

Cudzoziemcy nie posiadali żadnych dokumentów podróży, nielegalnie przekroczyli granicę z RS do RP, nie posiadali w Polsce rodziny i miejsca pobytu oraz wystarczających środków pieniężnych, istniało również ryzyko ich ucieczki.

W związku z powyższym, w sobotę wieczorem, zgodnie z postanowieniem Sądu Rejonowego w Limanowej, obywatele Afganistanu zostali umieszczeni w  Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Przemyślu na okres 3 miesięcy, gdzie będą prowadzone dalsze czynności administracyjne w ich sprawie.

  • Dwaj Afgańczycy zatrzymani w powiecie limanowskim
    Dwaj Afgańczycy zatrzymani w powiecie limanowskim

  • Dwaj Afgańczycy zatrzymani w powiecie limanowskim
    Dwaj Afgańczycy zatrzymani w powiecie limanowskim

 

 

 

 

 

do góry