Straż Graniczna Karpacki Oddział Straży Granicznej
Niespełnione plany cudzoziemców … - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Niespełnione plany cudzoziemców …

Justyna Drożdż
11.05.2021

Podczas weekendu na krakowskim lotnisku zatrzymano cudzoziemców, usiłujących przekroczyć granicę do Polski na podstawie fałszywych dokumentów. Dwóch obywateli Syrii oraz jeden obywatel Pakistanu przylecieli do Krakowa z Aten, wcześniej pokonując długą, niebezpieczną i … kosztowną drogę, by dotrzeć do wymarzonej Europy. Polska była dla nich jedynie krótkim przystankiem w podróży.

Pierwszy z mężczyzn opuścił Syrię  w roku 2011, udając  się do Libanu. Pracował tam nielegalnie przez 7 lat jako blacharz. Następnie, drogą lotniczą, przez Irak przedostał się do Turcji, aby stamtąd w lutym 2020 roku dotrzeć do Grecji. Już w Grecji wielokrotnie bezskutecznie podejmował próby wylotu do któregokolwiek z krajów Europy Zachodniej. Ostatecznie, cudzoziemcowi udało się opuścić Ateny na podstawie podrobionego greckiego dokumentu i dotrzeć do Krakowa. Tu jednak jego podróż zakończyła się zatrzymaniem. Celem mężczyzny były Niderlandy, gdzie obecnie przebywają jego żona oraz 2-letni syn.

Drugi z Syryjczyków, z zawodu hydraulik, również rozpoczął swoją podróż w 2018 roku w Libanie, by przez Turcję dotrzeć do Grecji. W Atenach, kupił sfałszowany bułgarski dokument i posługując się nim wszedł na pokład samolotu do Polski. Lot do Krakowa wybrał zupełnie przypadkowo, po wylądowaniu planował podróż do mieszkającej  w Królestwie Niderlandów siostry.

Natomiast obywatel Pakistanu, swój kraj pochodzenia opuścił w 2017 roku, aby przez Iran i Turcję dotrzeć do Grecji. Przebywał tam przez 3 lata, utrzymując się między innymi z pracy w supermarkecie. W Atenach zakupił oryginalny bułgarski dowód osobisty i wykorzystał go do przekroczenia granicy. Tak jak pozostali cudzoziemcy, nie planował pozostać w Polsce, ani składać tutaj wniosku o ochronę międzynarodową. Po zatrzymaniu w Krakowie oświadczył, że chciał dotrzeć do Niemiec, gdzie czeka na niego rodzina.

Wszyscy trzej cudzoziemcy zostali zatrzymani oraz przedstawiono im zarzuty popełnienia przestępstwa nielegalnego przekroczenia granicy państwowej przy użyciu podstępu. Dwóch Syryjczyków do tego celu wykorzystało podrobione dokumenty, natomiast obywatel Pakistanu posłużył się oryginalnym dokumentem  stwierdzającymi tożsamość innej osoby.

Ponadto, mężczyźni nie posiadali żadnych dokumentów uprawniających ich do legalnego pobytu na terytorium RP, w związku z tym wobec każdego z mężczyzn wszczęto postępowanie administracyjne w sprawie wydania zobowiązania cudzoziemcowi do powrotu.

  • Niespełnione plany cudzoziemców …
    Niespełnione plany cudzoziemców …

do góry