Straż Graniczna Karpacki Oddział Straży Granicznej
Zapraszamy Państwa w niezwykłą podróż muzyczną! - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Zapraszamy Państwa w niezwykłą podróż muzyczną!

Justyna Drożdż
11.05.2021

Oddajemy w Państwa ręce dwupłytowy album Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej „Historia muzyką pisana”, wydany z okazji jubileuszu 30-lecia Straży Granicznej. To album wyjątkowy, złożony z dźwięków, zaangażowania całego zespołu i autentycznych emocji.

 Pierwszy krążek CD zawiera obszerne fragmenty materiału muzycznego z widowiska NIEPODLEGŁOŚĆ.COM.PL, zrealizowanego przez Marcina Kołaczkowskiego w 2018 roku z orkiestrą podhalańczyków z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Główną ideą programu było skłonienie słuchaczy do namysłu nad pytaniem: czym dla Pani/Pana jest wolność? Artyści, którzy wystąpili w widowisku, wykonali polskie utwory w aranżacjach Hadriana Filipa Tabęckiego, kojarzące się z wolnością w szerokim znaczeniu tego słowa. Motywem przewodnim były utwory Marka Grechuty zestawione z piosenkami z repertuaru m.in. Grzegorza Turnaua, Andrzeja Zauchy, Stanisława Soyki, Jacka Kaczmarskiego, Sławy Przybylskiej oraz zespołów Perfect i Dżem. Całość stworzyła wspaniałą opowieść o Polsce, jej dążeniu do niepodległości, głęboko zakorzenionej potrzebie wolności oraz tożsamości narodowej. 

Niepodległość.com.pl https://strazgraniczna.pl/pl/pozostale-informacje/album-jubileuszowy-hist/cd1-niepodleglosccompl/9100,CD1-Niepodleglosccompl.html?fbclid=IwAR3ctolX31WwQSU4YkkPdr4XGIhKVEmUphMTUCEmga2-3YYv1OtABPQBUsM

 

Druga płyta, zatytułowana „Małe Ojczyzny”, odwołuje się do regionalnej i narodowej części repertuaru Orkiestry. Jest muzyczną podróżą po urokliwych zakątkach naszego pięknego kraju. To afirmacja przywiązania do rodzimych Tatr i folkloru. Jak przekonują artyści, to retrospekcja w głąb duszy każdego Polaka. Każdy posiada bowiem swoją „Małą Ojczyznę”, w której wyrósł i która pozostanie w sercu przez całe życie.

Małe Ojczyzny https://strazgraniczna.pl/pl/pozostale-informacje/album-jubileuszowy-hist/cd2-male-ojczyzny/9102,CD2-Male-Ojczyzny.html?fbclid=IwAR0QOMITq14JG9jgSXb1hvmBEYty7a-O-f9iNdG0-2IeE7kcVRzW1dGi__A

 

Wszelkie materiały przedstawione na www.strazgraniczna.pl są objęte prawem autorskim i podlegają ochronie na mocy ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j.: Dz.U. z 2019, poz. 1231 ze zm.). Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody autora jest zabronione.

do góry