Straż Graniczna Karpacki Oddział Straży Granicznej
Zapomnieli o brexicie - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Zapomnieli o brexicie

Michał Tokarczyk
20.07.2021

Saudyjka chciała odwiedzić polskich znajomych. Nigeryjczyk przyleciał na zaproszenie klubu piłkarskiego niższej klasy rozgrywkowej. Niestety żadne z dwójki cudzoziemców nie spełniło warunków umożliwiających wjazd do Polski.

W związku z panującą sytuacją epidemiologiczną na granicach zewnętrznych Schengen, w dalszym ciągu obowiązują obostrzenia. Wczoraj na własnej skórze przekonała się o tym 32-letnia obywatelka Arabii Saudyjskiej. Cudzoziemka przyleciała do Polski z Londynu by odwiedzić przyjaciół. Najwidoczniej zapomniała, że po brexicie Wielka Brytania nie należy już do wspólnoty państw Schengen. Przypomnieli jej o tym funkcjonariusze Straży Granicznej z lotniska w Krakowie-Balicach, którzy ze względu na turystyczny cel podróży cudzoziemki wydali jej decyzję o odmowie wjazdu.

Również po przylocie z Londynu, podczas kontroli granicznej ujawniony został 25-letni Nigeryjczyk. Zaproszony przez jeden z piłkarskich klubów sportowych w powiecie bocheńskim cudzoziemiec nie posiadał przy sobie wizy uprawniającej do wjazdu do Polski. Cudzoziemiec tłumaczył, że jest synem obywatela Włoch – jednak podróżując bez rodzica nie był uprawniony do korzystania z prawa do swobodnego przemieszczania się dla członków rodzin obywateli UE. Wobec 25-latka krakowscy strażnicy graniczni również zmuszeni byli wydać decyzję o odmowie wjazdu.

Dwójka zawróconych na granicy cudzoziemców nie przygotowała się dobrze do zagranicznej podróży. W efekcie stracili zarówno czas jak i pieniądze. Dodatkowo w oczekiwaniu na lot powrotny do Londynu zostali umieszczeni w pomieszczeniach dla osób niezaakceptowanych Placówki SG w Krakowie-Balicach.

Apelujemy do wszystkich podróżnych o dokładne przygotowania do podróży wakacyjnych. Zwłaszcza, że to kolejne wakacje, w czasie których musimy przestrzegać również obostrzeń pandemicznych.

  • Legitymacja służbowa strażnika granicznego na tle decyzji o odmowie wjazdu.
    Zapomnieli o brexicie

  • Przypomnienie o zasadach podróży zagranicznych
    Podróżuj z głową!

 

 

 

do góry