Straż Graniczna Karpacki Oddział Straży Granicznej
im.1 Pułku Strzelców Podhalańskich

Obchody upamiętniające bitwę pod Barakiem z udziałem funkcjonariuszy KaOSG - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Obchody upamiętniające bitwę pod Barakiem z udziałem funkcjonariuszy KaOSG

Justyna Drożdż
10.09.2021

Apel Poległych z udziałem Kompanii Reprezentacyjnej Straży Granicznej, w skład której wchodzą wyłącznie funkcjonariusze Karpackiego Oddziału SG w Nowym Sączu oraz salwa honorowa w kwaterach wojennych szydłowieckiego cmentarza, były częścią uroczystości upamiętniających 82. rocznicę Bitwy pod Barakiem.

We wtorek 7 września w kościele pw. św. Zygmunta w Szydłowcu została odprawiona msza święta w intencji poległych żołnierzy Wojska Polskiego i Korpusu Ochrony Pogranicza, która zainaugurowała obchody 82. Rocznicy Bitwy pod Barakiem.

Po nabożeństwie, uczestnicy uroczystości w asyście Kompanii Reprezentacyjnej SG, przemaszerowali na cmentarz parafialny w Szydłowcu, gdzie odbył się Apel Poległych oraz ceremonia złożenia wieńców pod pomnikiem „Żołnierzom Poległym w Obronie Ojczyzny 1939-1944”.

Patronat honorowy nad uroczystościami objęli: Komendant Główny Straży Granicznej gen. bryg. SG Tomasz Praga oraz Biskup Polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

***

Bitwa pod Barakiem, stoczona 8 września 1939 roku w rejonie miejscowości Barak koło Szydłowca, toczyła się równolegle z bitwą pod Iłżą i w zasadzie stanowiła jej część. 

36 Dywizja Piechoty (rezerwowa), stworzona na bazie jednostek Korpusu Ochrony Pogranicza i wchodząca w skład Armii „Prusy”, stanowiącej odwód Naczelnego Wodza, została zaskoczona atakiem jednostek niemieckiej 10 Armii, która krótko wcześniej przerwała polski front pomiędzy Piotrkowem Trybunalskim i Tomaszowem Mazowieckim. Zaskoczone oddziały polskie, nieprzygotowane do obrony, bo przeznaczone do wykonania przeciwuderzeń, zostały rozerwane, a dowództwo 36 DP rez. utraciło kontakt z resztą dywizji. W tej sytuacji dowodzenie przejął płk Przemysław Nakoniecznikoff-Klukowski, który w brawurowym atakiem wyprowadził swoich ludzi z niemieckiego okrążenia, rozbijając po drodze kolumnę niemieckiej 2 Dywizji Lekkiej. Zwycięska walka pociągnęła jednak za sobą wyczerpanie amunicji, co spowodowało, że kontynuowanie walki było niemożliwe. 9 września 1939 r. 36 DP (rez.) przestała istnieć, a jej jednostki zostały rozwiązane.

Bohaterski dowódca płk Przemysław Nakoniecznikoff-Klukowski po wojennej tułaczce wrócił do Polski jako cichociemny. Po wojnie został aresztowany przez władze komunistyczne i zesłany na Syberię. Powrócił do kraju wycieńczony w 1955 roku i zmarł niespełna dwa lata później w Krakowie. 

Płk Przemysław Nakoniecznikoff-Klukowski jest patronem Placówki SG w Kielcach, która funkcjonuje w strukturach Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.

Źródło: KGSG

do góry