Straż Graniczna Karpacki Oddział Straży Granicznej
im.1 Pułku Strzelców Podhalańskich

Kolejny akt oskarżenia przeciwko międzynarodowej grupie przestępczej przemycającej narkotyki - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Kolejny akt oskarżenia przeciwko międzynarodowej grupie przestępczej przemycającej narkotyki

Justyna Drożdż
09.09.2021

Postępowanie prowadzone przez Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie zostało wszczęte w lipcu 2017 roku po zatrzymaniu przez Karpacki Oddział Straży Granicznej oraz CBŚP na gorącym uczynku osób, które dokonały przemytu z Niemiec do Polski 123 kilogramów marihuany.

W toku śledztwa prokurator wspólnie z funkcjonariuszami Karpackiego Oddziału Straży Granicznej i Placówki Straży Granicznej w Zakopanem oraz CBŚP ustalili, iż zorganizowana grupa przestępcza w latach 2011-2017, dokonała co najmniej 162 przemytów nie mniej niż 15 ton marihuany o wartości detalicznej nie mniejszej niż 440 milionów złotych. Przemyt odbywał się do Polski z takich krajów jak Holandia, Hiszpania i Niemcy. Ponadto prokurator ustalił, że grupa przemycała narkotyki z Hiszpanii do takich krajów jak Włochy, Belgia, Niemcy oraz Wielka Brytania. Środki odurzające były następnie wprowadzane przez grupę do obrotu na terenie Polski i innych krajów Unii Europejskiej.

Prokurator Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie skierował do Sądu Okręgowego w Krakowie akt oskarżenia przeciwko 6 osobom, w tym 5 członkom międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej dokonującej przemytu znacznych ilości narkotyków.

Dotychczas Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie skierował w tej sprawie 7 aktów oskarżenia wobec 21 osób wchodzących w skład tej samej grupy przestępczej. Część z oskarżonych została już prawomocnie skazana. Obecnie śledztwo prowadzone jest wobec 37 podejrzanych.

Postępowanie prowadzi Karpacki Oddział Straży Granicznej oraz Centralne Biuro Śledcze Policji.

Zakres zarzutów

Prokurator Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie oskarżył m.in. Pawła Ł. ps. „Master” lidera pseudokibiców jednego z krakowskich klubów piłkarskich o współkierowanie międzynarodową zorganizowaną grupą przestępczą kwalifikowane z art. 258 par. 3 kk. Grupa działała głównie w Krakowie oraz innych miejscowości na terenie Polski jak również na terytorium Hiszpanii, Niemiec i Holandii.

Przemycali  narkotyki

Kolejne zarzuty dotyczą dokonania przemytów marihuany w ilości ponad 2,7 tony o czarnorynkowej wartości prawie 55 milionów złotych kwalifikowane z art. 55 ust. 1 i 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Jak ustalił prokurator, oskarżeni dokonywali przemytów z Hiszpanii do Polski oraz z Niemiec do Polski.

Czyny te zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności.

Kolejne zarzuty dotyczą uczestniczenia na terenie Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Włoch, Belgii oraz Niemiec w obrocie co najmniej 471 kilogramami marihuany o wartości nie mniejszej niż 9,4 miliona złotych kwalifikowane z art. 56 ust. 1 i 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, w tym realną obawą matactwa procesowego oraz grożącą podejrzanym surową karę, na wniosek prokuratora wobec wszystkich oskarżonych stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Prokurator dokonał zabezpieczeń majątkowych i konfiskaty rozszerzonej

W toku śledztwa prokurator Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie dokonał zabezpieczeń majątkowych na mieniu oskarżonych na kwotę ponad 6,4 miliona złotych. Skorzystał w tym zakresie z wprowadzonych w 2016 r. przepisów dotyczących konfiskaty rozszerzonej i zabezpieczeń majątkowych, dzięki którym zabezpieczył 10 nieruchomości postaci działek, domów i apartamentów położonych w Kościelisku k. Zakopanego, Krakowie. Co do części nieruchomości zgromadzony materiał dowodowy wskazywał, że stanowią one faktyczną własność oskarżonych. Formalnie część z nieruchomości należała do osób trzecich. Ponadto prokurator dokonał zabezpieczenia majątkowego w postaci samochodu marki BMW X5 o szacunkowej wartości 130 tysięcy złotych.

Międzynarodowa współpraca

W ramach śledztwa doszło do powołania międzynarodowego wspólnego zespołu dochodzeniowo-śledczego JIT ze Stroną brytyjską. Korzystano również na bieżąco z pomocy EUROPOLU, jak również funkcjonariuszy Komendy Głównej Policji oraz Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej. Prokurator prowadził również bieżącą współpracę z hiszpańskimi organami ścigania i wymiaru sprawiedliwości koordynowana przez EUROJUST.

Śledztwo w dalszym ciągu ma charakter rozwojowy, prokurator nie wyklucza dalszych zatrzymań.

Źródło: Prokuratura Krajowa

 

 

do góry