Straż Graniczna Karpacki Oddział Straży Granicznej
im.1 Pułku Strzelców Podhalańskich

Uczcili rocznicę śmierci patrona zakopiańskiej Placówki SG - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Uczcili rocznicę śmierci patrona zakopiańskiej Placówki SG

Justyna Drożdż
14.10.2021

13 października br. funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Zakopanem upamiętnili 36. rocznicę śmierci gen. bryg. Mieczysława Ludwika Boruty-Spiechowicza - patrona zakopiańskiej Placówki.

Obchody rocznicy odbyły się w Zakopanem na cmentarzu przy ul. Nowotarskiej, gdzie znajduje się miejsce spoczynku bohatera.

W wydarzeniu wziął udział Komendant PSG w Zakopanem mjr SG Andrzej Karkoszka wraz z delegacją funkcjonariuszy oraz pocztem sztandarowym.  Uczestnikami obchodów rocznicy byli także: Starosta Powiatu Tatrzańskiego - Piotr Bąk, Burmistrz Miasta Zakopane - Leszek Dorula, Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego - Andrzej Łęcki, a także przedstawiciele 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.

Po uroczystości pod w kwaterze legionowej Nowego Cmentarza w Zakopanem, gdzie został pochowany gen. bryg. Mieczysław Ludwik Boruta-Spiechowicz, złożono wieńce i wiązanki kwiatów.

 

  

Gen. bryg. Mieczysław Ludwik Boruta-Spiechowicz

(1894-1985)

Żołnierz II Brygady Legionów, obrońca Lwowa z 1918 r. i uczestnik wojny 1920 r. W latach 1934-1939 dowódca 22 Dywizji Piechoty Górskiej w Przemyślu. We wrześniu 1939 r. na czele Grupy Operacyjnej „Bielsko”/„Boruta”, dowodzący m.in. pułkami KOP w obronie południowej granicy II Rzeczypospolitej. Współtwórca konspiracji niepodległościowej we Lwowie i więzień NKWD. Jeden z organizatorów Armii Polskiej w ZSRR i dowódca 1 Korpusu Pancerno-Motorowego w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie. Po powrocie do kraju aktywny działacz opozycji demokratycznej i niepodległościowej. Ostatni generał z przedwojennego mianowania, żyjący w Polsce po II wojnie światowej. Pochowany 19 października 1985 r. w Zakopanem.

 

do góry