W okresie od maja do sierpnia 2021 r. Ukrainka trzykrotnie przekraczała granicę państwową z Ukrainy do Polski, w krótkich odstępach czasu, przy użyciu podstępu. Każdorazowo posługiwała się paszportem wraz z wyłudzoną wizą, którą uzyskała w Konsulacie Rzeczpospolitej Polskiej we Lwowie na Ukrainie, na podstawie przedłożonego zaświadczenia w sprawie pracy sezonowej w charakterze pomocnika przy pracach polowych. Zaświadczenie to zakupiła w Polsce od nieustalonej osoby wiedząc, że w rzeczywistości nigdy pracy nie podejmie i nie zamierzała podjąć.Natomiast obywatelka Białorusi przekroczyła granicę w maju 2021 r. również przy użyciu podstępu. W trakcie kontroli okazała funkcjonariuszowi paszport wraz z podstępnie wyłudzoną wizą pobytową uzyskaną w Konsulacie w Brześciu. Wiza uprawniała do wielokrotnego przekraczania granicy państwowej RP, w celu wykonywania pracy. Cudzoziemka posiadała też zezwolenie na pracę w charakterze kelnerki. Zezwolenie to nabyła od nieznanej osoby w Polsce wiedząc, że w rzeczywistości tej pracy nie podejmie.
Komendant Placówki Straży Granicznej w Kielcach wydał wobec Ukrainki i Białorusinki decyzje o zobowiązaniu cudzoziemek do powrotu wraz z zakazem ponownego wjazdu na terytorium RP i strefy Schengen na okres 6 miesięcy.
Z uwagi na przekroczenie granicy państwowej RP wbrew obowiązującym przepisom przy użyciu podstępu, zostały wszczęte postępowania przygotowawcze, a kobiety usłyszały zarzuty podstępnego przekroczenia granicy państwowej z Ukrainy i Białorusi do Polski wbrew przepisom w ten sposób, że w trakcie kontroli granicznej okazały funkcjonariuszowi Straży Granicznej paszport z wizą uprawniającą do wielokrotnego przekroczenia granicy w celu wykonywania pracy, mimo, że w rzeczywistości nigdy tej pracy nie podjęły i nie zamierzały podjąć, tj. o popełnienie przestępstwa określonego w art. 264 § 2 kk.
Kobiety przyznały się do zarzucanych im czynów i poddały się dobrowolnie karze grzywny.
Po zakończonych czynnościach procesowych cudzoziemki zostały zwolnione.