Kontrolą objęto firmę świadczącą usługi transportowe, mieszczącą się w powiecie nowosądeckim. Sprawdzeniu poddano dokumentację dotyczącą ponad 540 cudzoziemców.
W trakcie kontroli stwierdzono popełnienie wykroczeń z art. 120 ust. 1, 2 i 10 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Wykroczenie z art. 120 ust. 1 ww. ustawy polegało na powierzaniu nielegalnego wykonywania pracy przez pracodawcę 5 obywatelom Ukrainy. Czterech z nich zatrudniono na warunkach innych, niż określone w zezwoleniu na pracę lub zezwoleniu na pobyt czasowy i pracę cudzoziemca na terytorium RP. Piąty ob. UA był natomiast zatrudniony w okresie, w którym przebywał na terytorium RP nielegalnie.
Podczas kontroli stwierdzono również nielegalne wykonywanie pracy przez obywatela Ukrainy, który przebywał w Polsce nielegalnie, czym naruszył art. 120 ust. 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Ponadto funkcjonariusze ujawnili 20 przypadków naruszenia art. 120 ust. 10 ww. ustawy. Pracodawca nie dopełnił obowiązku powiadomienia właściwego powiatowego urzędu pracy o podjęciu, bądź niepodjęciu pracy przez cudzoziemców.
Obecnie prowadzone są dalsze czynności, zmierzające do pociągnięcia do odpowiedzialności podmiotu winnego popełnionych wykroczeń.
Powierzanie cudzoziemcowi nielegalnego wykonywania pracy zagrożone jest karą grzywny od 1000 do nawet 30 000 zł. Ponadto karze grzywny podlega pracodawca, który w określonych w powyższej ustawie terminach nie dopełnia obowiązku powiadamiania właściwego powiatowego urzędu pracy o podjęciu, bądź niepodjęciu pracy przez cudzoziemca. Karą grzywny zagrożone jest również nielegalne wykonywanie pracy przez cudzoziemca.