Straż Graniczna Karpacki Oddział Straży Granicznej
82. rocznica deportacji pierwszego transportu Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

82. rocznica deportacji pierwszego transportu Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz

Justyna Drożdż

14 czerwca 2022 przypada 82. rocznica deportacji pierwszego transportu Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz. To także Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Zagłady. Właśnie przybycie polskich więźniów politycznych uważa się za datę rozpoczęcia funkcjonowania obozu Auschwitz.

W poniedziałek 13 czerwca w Tarnowie odbyły się obchody 82. rocznicy pierwszego transportu polskich więźniów politycznych do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Uroczystości rozpoczęły się przy pomniku I Transportu do KL Auschwitz. Karpacki Oddział Straży Granicznej podczas obchodów reprezentował mjr SG Paweł Grabarek, Komendant Placówki SG w Tarnowie.  

Warto przypomnieć, że 14 czerwca 1940 r. Niemcy skierowali z więzienia w Tarnowie do obozu Auschwitz grupę 728 Polaków. Wśród  nich byli żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci, a także ośmioosobowa grupa obywateli polskich narodowości żydowskiej. Otrzymali oni numery od 31 do 758. Z 728 więźniów deportowanych z Tarnowa do KL Auschwitz wojnę przeżyło 298 Polaków, 272 osoby zginęły, a los 158 jest nieznany.

Zdjęcia: https://m.facebook.com/WCR-Tarnów

 

do góry