Dzięki projektowi Dyrekcji Generalnej do spraw Migracji i Spraw Wewnętrznych Komisji Europejskiej zwierzęta zostały wyszkolone w Belgii, natomiast w Polsce odbyły 14 dniowy turnus adaptacyjny, m.in. na terenie Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.
W trakcie tej części szkolenia ukraińscy przewodnicy mogli zapoznać się ze swoimi nowymi podopiecznymi, a także doskonalić nabyte umiejętności w różnych warunkach terenowych. Zwierzęta trafią do batalionu rozminowywania, działającego w ramach Sił Zbrojnych Ukrainy.
W uroczystym przekazaniu psów przewodnikom ukraińskim uczestniczyli m.in.:
gen. bryg. SG Stanisław Laciuga – Komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu,
Martin Schiefer – Szef Oddziału Antyterrorystycznego Dyrekcji Generalnej ds. Migracji i Spraw Wewnętrznych Komisji Europejskiej,
Pułkownik Petro Bruzhyna – dowódca ukraińskiego batalionu rozminowywania przyjmującego psy.
„Projekt, który dzisiaj podsumowujemy, to inicjatywa ukierunkowana na wsparcie ukraińskich partnerów w przezwyciężaniu szczególnych wyzwań dla bezpieczeństwa, z jakimi muszą się mierzyć w obliczu rosyjskiej agresji. Bardzo się cieszę, że Polska Straż Graniczna, a w szczególności kierowany przeze mnie Karpacki Oddział Straży Granicznej mógł włączyć się w realizację tego, jakże ważnego przedsięwzięcia i dzięki temu mogliśmy dołożyć małą cegiełkę do procesu budowania bezpieczeństwa w Ukrainie.” – m.in. te słowa skierował Komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej podczas oficjalnego powitania do zaproszonych gości.
Komendant KaOSG zwrócił się do ukraińskich żołnierzy słowami: „Kolegom z Ukrainy życzę, abyście z każdej służby wracali bezpiecznie.”
Udział Karpackiego Oddziału SG w organizacji i zabezpieczeniu logistycznym przedsięwzięcia został wysoko oceniony zarówno przez przedstawicieli Komisji Europejskiej, jak i przez stronę ukraińską.