W tym szczególnym dla Polaków i całego świata dniu mieszkańcy Małopolski i województwa świętokrzyskiego upamiętnili bohaterów w 84 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. W Krakowie, Nowym Sączu, Tarnowie, Kielcach i Wysokiej koło Jordanowa w obchodach uczestniczyli funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej. Podczas wszystkich uroczystości podkreślano jak ważna jest pamięć o naszych bohaterach, którzy stawili czoła niemieckim najeźdźcom. Szczególnie w dzisiejszych czasach, warto przypominać o tragicznych wydarzeniach II wojny światowej, aby stały się przestrogą, by nigdy więcej nie miały miejsca.
Kraków
Krakowskie obchody 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczęły się o 10. na cmentarzu Rakowickim przy pomniku Żołnierzy Września i Armii „Kraków”. Obecni byli konsulowie generalni: Ukrainy, Stanów Zjednoczonych, Węgier, Republiki Słowackiej, Francji, Republiki Federalnej Niemiec. Nie zabrakło również parlamentarzystów, przedstawicieli władz samorządowych, służb mundurowych oraz organizacji kombatanckich. Uroczystości ku czci ofiar niemieckiej agresji na Polskę są organizowane przez krakowski oddział IPN i wojewodę małopolskiego.
Został odczytany Apel Pamięci, po którym kompania honorowa wykonała salwę honorową. Po okolicznościowych przemówieniach i modlitwie uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty przed pomnikiem Armii „Kraków”.
Uroczystości zakończyła msza święta, która rozpoczęła się o godzinie 17.30 w katedrze wawelskiej. Przewodniczył jej metropolita krakowski abp. Marek Jędraszewski. W Eucharystii wzięły udział władze, służby mundurowe i środowiska patriotyczne.
W krakowskich uroczystościach uczestniczył gen. bryg. SG Stanisław Laciuga – Komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.
Nowy Sącz
Sądeczanie uczcili pamięć, tych , którzy polegli za Ojczyznę podczas II wojny światowej i pamięć tych, którzy walczyli o niepodległą Polskę podczas mszy świętej w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP na Starym Cmentarzu w Nowym Sączu.
W obchodach wzięła udział delegacja Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, której przewodniczyła płk SG Renata Obrzut - Zastępca Komendanta KaOSG.
Nowosądeczanie uczcili 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej na Starym Cmentarzu, przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza poległego za Ojczyznę w latach 1939 – 1945. Obok Sądeckiej Piety zostały złożone wieńce i wiązanki kwiatów. Zapłonęły znicze.
Tarnów
Miejskie uroczystości upamiętniające 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej odbyły się przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Tarnowie.
Organizatorami wydarzenia był prezydent Tarnowa oraz tarnowskie koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. W hołdzie poległym w tamtym czasie żołnierzom i cywilom złożono znicze i wiązanki kwiatów. Obecny podczas uroczystości był Komendant Placówki SG w Tarnowie – kpt. SG Paweł Wolak.
Natomiast o godzinie 17. w kościele Świętego Krzyża i Świętego Filipa Neri w Tarnowie odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny. Po Eucharystii uczestnicy obchodów udali się przed kamienicę przy ul. Urszulańskiej 18, gdzie w czasie II wojny światowej mieściła się siedziba niemieckiej Tajnej Policji Państwowej Gestapo. Został odczytany Apel Pamięci i oddana salwa honorowa.
Wysoka koło Jordanowa
1 września 1939 roku, po meldunkach informujących o natarciu niemieckiej kolumny pancernej na Orawę, na zagrożony odcinek frontu została skierowana 10 Brygada Kawalerii Zmotoryzowanej dowodzona przez płk. Stanisława Maczka. Oddziały 10 Brygady wspierane przez 1 Pułk Piechoty KOP zajęły stanowiska obronne na wzgórzach Wysoka i Ludwiki.
Uroczystości w Małopolskim Westerplatte rozpoczęły się zbiórką uczestników przy remizie OSP Wysoka i przejściem na mszę świętą do kościoła parafialnego, odprawioną w intencji poległych. Następnie zgromadzeni udali się na Cmentarz Poległych, gdzie został odczytany Apel Poległych. Po przemówieniach delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem bohaterskich obrońców Wysokiej. Komendanta Placówki SG w Zakopanem reprezentował ppor. SG Mieczysław Szlehuber.
Kielce
Również w Kielcach odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę. Na Cmentarzu Wojska Polskiego, przy pomniku Żołnierzy Września 1939 roku spotkali się parlamentarzyści, reprezentanci władz wojewódzkich i samorządowych, służb mundurowych.
Uroczystość rozpoczęło wciągnięcie na maszt flagi państwowej i odśpiewanie hymnu. Ku czci poległych żołnierzy odbył się apel pamięci, oddano także salwę honorową. Pod Pomnikiem Żołnierzy Września 1939 r. na cmentarzu złożono wieńce i zapalono znicze.
W uroczystościach uczestniczyła delegacja funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej w Kielcach, na czele z Komendantem ppłk. SG Danielem Wojtaszkiewiczem.