Szkolenie nawigacyjno-topograficzne zaaranżowano w rejonie Radocyny i Koniecznej. Rozpoczęło one prowadzenie całego cyklu tego typu szkoleń, planowanych do realizacji w trudno dostępnych terenach Beskidu Niskiego w bezpośrednim sąsiedztwie linii granicy państwowej z Republiką Słowacji.
Ćwiczenia składały się z dwóch modułów. Pierwszy, oparty był na pracy na mapach posiadających różne skale oraz elementy kartograficzne. Kształtowano w nim umiejętności oceny terenu oraz możliwości przemieszczania się w oparciu o dane zaczerpnięte z map. W drugiej części praktycznej, funkcjonariusze ćwiczyli przemieszczanie się w terenie używając jedynie mapy i kompasu. Osiągali poszczególne punkty terenowe, wyznaczali azymuty kierunku marszu oraz określali współrzędne geograficzne dla poszczególnych lokalizacji.
Tradycyjne metody orientacji w szczególności w terenie trudnodostępnym są wyjątkowo przydatne, kiedy występuje brak możliwości skorzystania z systemów elektronicznych.
Szkolenie z Grupą Krynicką GOPR było pierwszym etapem szkolenia i stanowiło wstęp do nabycia przez funkcjonariuszy umiejętności korzystania z bardziej zaawansowanych technik nawigacji, które finalnie umożliwią zwiększenie skuteczności prowadzenia działania w terenie.
Zdobyte umiejętności, wiedza i doświadczenie będą wyjątkowo cenne w przypadku wystąpienia konieczności wszczęcia lub wsparcia poszukiwań osób zaginionych w terenach górskich, trudnodostępnych, w tym również w bezpośredniej linii granicy państwowej. Zwiększą one nie tylko skuteczność takich działań ale również bezpośrednio wpłyną na bezpieczeństwo samych funkcjonariuszy.