Dokument sygnował przedstawiciel partnera wiodącego, tj. Dyrektor Biura Związku Euroregion „Tatry” - Michał Stawarski oraz reprezentujący partnerów Projektu - Komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej - gen. bryg. SG Adam Jopek, a także Prezydent Komendy Głownej Policji Republiki Słowacji - plk. Mgr Ľubomir Solák.
Przedmiotem podpisanej umowy jest określenie zasad współpracy oraz ustalenie wzajemnych zobowiązań stron, podjętych w celu realizacji projektu „Bezpieczne i ekologiczne pogranicze”. Dokument określa również wymogi prawidłowego zarzadzania środkami dofinansowania przyznanymi na realizację Projektu.
Spotkanie zorganizowano w wyjątkowym miejscu, które podkreśliło jego rangę. Zamek Orawski to jedna z największych atrakcji turystycznych północnej Słowacji. Majestatycznie wnosi się na pionowej, 112 metrowej skale nad rzeką Orawa, niczym orle gniazdo. Budowę zamku rozpoczęto w 1241 roku. Na terenie zamku ma swoją siedzibę Orawskie Muzeum.
Bezpośrednio po podpisaniu umowy partnerskiej Dyrekcja Muzeum Orawskiego oprowadziła uczestników spotkania po Zamku Orawskim, zapoznając z jego historią i eksponatami w nim się znajdującymi.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg Polska-Słowacja 2021-2027.
Projekt pt. „ Bezpieczne i ekologiczne pogranicze” współfinansowany przez Unię Europejską w ramach polsko-słowackiej współpracy transgranicznej program Interreg Polska-Słowacja 2021-2027, realizowany będzie przez Karpacki Oddział Straży Granicznej w Nowym Sączu, wspólnie z Euroregionem Tatry ( partner wiodący) oraz partnerem po stronie słowackiej - Komendą Wojewódzką Policji w Żylinie.
Termin realizacji przedsięwzięcia: 1 września 2024 r. do 28 lutego 2026 r.
W ramach projektu w latach 2025-2026 przeprowadzone zostaną szkolenia, podnoszące kwalifikacje funkcjonariuszy obu państw w zakresie przeciwdziałania przewozowi przez granicę materiałów niebezpiecznych, promieniotwórczych, a także odpadów. Przewidziane są międzynarodowe szkolenia, dwustronne spotkania pełnomocników granicznych, wspólne patrole oraz konferencja podsumowująca efekty osiągnięte w samach przedsięwzięcia. W ramach projektu planowany jest również zakup m.in. specjalistycznego oznakowanego pojazdu z napędem elektrycznym 4x4 wraz ze stacją ładowania, a także drona powietrznego z termowizją.
Wartość całego projektu wynosi 485 462,86 EUR.