Straż Graniczna Karpacki Oddział Straży Granicznej
im.1 Pułku Strzelców Podhalańskich

Obywatel Armenii z podrobioną wizą i stemplem kontroli granicznej - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Obywatel Armenii z podrobioną wizą i stemplem kontroli granicznej

Justyna Drożdż
22.07.2024

W piątek funkcjonariusze Placówki SG w Krakowie realizowali czynności służbowe w zakresie kontroli legalności pobytu cudzoziemców na terytorium RP. W ich wyniku zatrzymali 43-letniego obywatela Armenii.

Cudzoziemiec oświadczył, że w 2023 r. wjechał nielegalnie do Francji. Do Polski przyjechał z Niemiec 17 lipca br. Kiedy sprawdzono dane mężczyzny w dostępnych systemach okazało się, że jest on obywatelem państwa trzeciego, podlegającym decyzji nakazującej powrót. Ponadto w trakcie prowadzonej kontroli Armeńczyk okazał paszport, w którym znajdowały się podrobione na wzór oryginału wiza oraz odbitka stempla kontroli granicznej z Placówki SG Warszawa-Okęcie. Funkcjonariusze krakowskiej Placówki SG zatrzymali cudzoziemca, ponieważ nie posiadał on dokumentów uprawniających do pobytu na terytorium RP oraz przekroczył granicę z Niemiec do Polski wbrew obowiązującym przepisom.

Komendant Placówki SG w Krakowie wydał wobec obywatela Armenii decyzję o zobowiązaniu do powrotu, z jednoczesnym zakazem ponownego wjazdu na terytorium RP i strefy Schengen przez okres 3 lat. Wobec 43-latka wszczęto również postępowanie karne. W porozumieniu z Prokuratorem Prokuratury Rejonowej dla Krakowa Śródmieścia-Wschód przedstawiono mu zarzut popełnienia przestępstwa z art. 270 ust. 1 Kodeksu karnego, tj. posłużenia się trakcie kontroli legalności pobytu, uprzednio przerobionym dokumentem w postaci wizy oraz odbitki stempla kontroli granicznej - zamieszczonych w paszporcie. Obywatel Armenii przyznał się do zarzucanego czynu - zarządzono wobec niego karę grzywny w wysokości 3 000 PLN.

W minionym tygodniu strażnicy graniczni Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu - oprócz obywatela Armenii - zatrzymali 13 cudzoziemców, którym zostały wydane decyzje o zobowiązaniu do powrotu do ojczyzny. Byli wśród nich: 4 obywatele Uzbekistanu, 2 Filipińczyków, 2 Hindusów oraz obywatel Gruzji, Algierczyk, Marokańczyk, Turek i obywatel Ugandy.

do góry