Wszyscy cudzoziemcy wykonywali pracę w zakładzie zajmującym się produkcją spożywczą. Podczas kontroli posługiwali się dokumentami mającymi stanowić zezwolenia na pracę wydane przez Wojewodę Dolnośląskiego dla jednej z wrocławskich agencji pracy tymczasowej. Przeprowadzona weryfikacja wykazała jednak, że dokumenty nie figurują w dostępnych systemach, a Dolnośląski Urząd Wojewódzki potwierdził, że takie zezwolenia nie zostały nigdy wydane.
Większość zatrzymanych wjechała do strefy Schengen i Polski w ramach ruchu bezwizowego przez porty lotnicze w Hiszpanii, Francji, Niemczech lub Niderlandach. Część z nich posiadała złożone wnioski pobytowe, a dwie osoby legitymowały się kartami pobytu. Na dzień kontroli żaden z cudzoziemców nie posiadał jednak ważnych dokumentów uprawniających do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.
W związku z podejrzeniem posłużenia się jako autentycznymi uprzednio podrobionymi dokumentami uzupełniającymi w postaci zezwoleń na pracę, Grupa Operacyjno-Śledcza Placówki Straży Granicznej w Krakowie wszczęła postępowanie przygotowawcze w sprawie o przestępstwo określone w art. 270 § 1 Kodeksu karnego. W ramach prowadzonego postępowania karnego wobec cudzoziemców wykonano stosowne czynności procesowe z ich udziałem.
Wobec wszystkich cudzoziemców wszczęto również postępowania administracyjne w sprawie wydania decyzji o zobowiązaniu do powrotu, w związku z wykonywaniem pracy niezgodnie z warunkami pobytu deklarowanymi podczas wjazdu i pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.