Straż Graniczna Karpacki Oddział Straży Granicznej
78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Krakowie, Nowym Sączu, Tarnowie i Zakopanem - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Krakowie, Nowym Sączu, Tarnowie i Zakopanem

Justyna Drożdż
02.08.2022

„Po pięciu blisko latach nieprzerwanej i twardej walki prowadzonej w podziemiach konspiracji stajecie dziś otwarcie z bronią w ręku, by Ojczyźnie przywrócić Wolność" – głosiło powstańcze wezwanie.

Co roku, w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, dokładnie o godz. 17.00 zatrzymuje się cała Polska, by oddać hołd bohaterom tamtych dni. W uroczystościach upamiętniających 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w Krakowie i Nowym Sączu wzięli udział Komendanci Karpackiego Oddziału SG.

Na Rynku Głównym w Krakowie o godzinie 17., przed wejściem do Bazyliki Mariackiej zebrali się m.in.  przedstawiciele władz państwowych, jednostek samorządu terytorialnego, przedstawiciele służb mundurowych i środowisk kombatanckich. Kilka minut później, rozpoczęła się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny i poległych za wolność. Eucharystii w Bazylice Mariackiej przewodniczył metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski. Bezpośrednio po zakończeniu mszy świętej z Rynku Głównego wyruszył uroczysty pochód patriotyczny, który przeszedł ul. Floriańską na plac Jana Matejki. Następnie przed Grobem Nieznanego Żołnierza, odśpiewany został  hymn narodowy, a na maszt uroczyście podniesiona została flaga państwowa. Odczytany został również Apel Pamięci i złożone zostały okolicznościowe wieńce i wiązanki kwiatów.

Z ramienia Karpackiego Oddziału Straży Granicznej udział w uroczystościach wzięła płk SG Renata Obrzut, Zastępca Komendanta.

 • fot. malopolska.uw.gov.pl
  fot. malopolska.uw.gov.pl
 • fot. malopolska.uw.gov.pl
  fot. malopolska.uw.gov.pl
 • fot. malopolska.uw.gov.pl
  fot. malopolska.uw.gov.pl
 • fot. malopolska.policja.gov.pl
  fot. malopolska.policja.gov.pl
 • fot. malopolska.policja.gov.pl
  fot. malopolska.policja.gov.pl

W Nowym Sączu uroczyście uczczono 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego przed pomnikiem Pamięci Polskiego Państwa Podziemnego. Punktualnie o godzinie 17:00 w całym mieście rozbrzmiały syreny upamiętniające rozpoczęcie Powstania.

Mieszkańcy Nowego Sącza, przedstawiciele parlamentarzystów, służb mundurowych oraz władz miasta i powiatu, złożyli pod obeliskiem wieńce i kwiaty.

W nowosądeckich uroczystościach uczestniczył płk SG Marek Marcisz, Zastępca Komendanta Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.

 • fot. dts24.pl
  fot. dts24.pl
 • fot. dts24.pl
  fot. dts24.pl
 • fot. dts24.pl
  fot. dts24.pl
 • fot. dts24.pl
  fot. dts24.pl

W tarnowskich uroczystościach 78. rocznicy Akcji Burza Armii Krajowej i Wybuchu Powstania Warszawskiego Placówkę SG w Tarnowie reprezentowała por. SG Karolina Chmura. Po mszy świętej w intencji ojczyzny oraz poległych i zmarłych żołnierzy Armii Krajowej w Kościele XX. Filipinów w Tarnowie, uroczystości rocznicowe odbyły się pod Grobem Nieznanego Żołnierza. Następnie tarnowianie w Parku Strzeleckim śpiewali pieśni powstańcze.

Również wczoraj kpt. SG Paweł Wolak, Zastępca Komendanta Placówki SG w Zakopanem wraz z wziął udział w zakopiańskich obchodach Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą upamiętniającą powstańców warszawskich, a następnie pod tablicą poświęconą Pamięci Poległych i zamordowanych żołnierzy ZWZ AK Zakopane odśpiewano hymn państwowy i złożono wiązanki kwiatów.

 • fot. MSWiA
  fot. MSWiA

Chwała bohaterom! Cześć ich pamięci!

do góry