Straż Graniczna Karpacki Oddział Straży Granicznej
im.1 Pułku Strzelców Podhalańskich

Inwestycja w bezpieczeństwo i elektromobilność - kolejny specjalistyczny sprzęt trafił do Placówki Straży Granicznej w Krakowie-Balicach - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Inwestycja w bezpieczeństwo i elektromobilność - kolejny specjalistyczny sprzęt trafił do Placówki Straży Granicznej w Krakowie-Balicach

Justyna Drożdż
19.01.2022

Placówka Straży Granicznej w Krakowie-Balicach od dziś może pochwalić się nowym, zaawansowanym technologicznie sprzętem: lekkim robotem pirotechnicznym PIAP GRYF oraz elektrycznym pojazdem marki Nissan. Po ambulansie pirotechnicznym oraz bramkach do automatycznej odprawy granicznej (ABC), to kolejny zakup sfinansowany przez Wojewodę Małopolskiego i przekazany Placówce Straży Granicznej w Krakowie-Balicach w ciągu ostatnich 5 miesięcy. Tym samym zainwestowano w bezpieczeństwo i elektromobilność.

 

 

Robot będzie wykorzystywany do rozpoznania miejsc trudno dostępnych, a takich miejsc na terenie portu lotniczego nie brakuje. Funkcjonariusze z balickiej placówki nie ukrywają, że z niecierpliwością oczekiwali na nowy sprzęt. Dla zapewnienia bezpieczeństwa oraz w celu zapobiegania zagrożeniom terrorystycznym, jak również zagwarantowania najwyższego poziomu wyszkolenia funkcjonariuszy, niezbędne jest wyposażenie zespołów zajmujących się prowadzeniem działań minersko-pirotechnicznych w najnowocześniejszy specjalistyczny sprzęt, spełniający najwyższe standardy.  Straż Graniczna w Krakowie-Balicach dysponuje obecnie średnim, mobilnym robotem Digital Vanguard oraz nowoczesnym, dużym bo aż  315 kilogramowym urządzeniem z rodziny PIAP –  robotem IBIS.  

- Sprzęt zakupiony przez Wojewodę Małopolskiego i przekazany Placówce SG w Krakowie – Balicach to już kolejna inwestycja nie tylko w bezpieczeństwo pasażerów i portu lotniczego Kraków – Airport, lecz także inwestycja w zwiększenie skuteczności działań podejmowanych przez funkcjonariuszy balickiej placówki – podkreślił Komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Stanisław Laciuga, podczas przekazania sprzętu.

Z uwagi na rozmiar nowego robota oraz wykorzystanie przy jego konstrukcji zaawansowanych rozwiązań technologicznych, wspierać on będzie codzienne działania funkcjonariuszy Zespołu Interwencji Specjalnych, związane m.in. z rozpoznaniem, podjęciem i transportowaniem podejrzanych przedmiotów oraz ich neutralizacją, minimalizując przy tym ryzyko narażenia pirotechników na utratę zdrowia i życia.

Główne zalety GRYFA to jego gabaryty i waga – niespełna 50 kg, zwrotność, a także manipulator o pięciu stopniach swobody, które umożliwiają przenoszenie przedmiotów o wadze do 15 kg. Podkreślić należy też łatwość transportu, pokonywanie schodów (trapy statków powietrznych), czy też możliwość szybkiego demontażu kół, które pomagać będą w prowadzeniu działań w wąskich przestrzeniach, w tym na pokładach samolotów. Modułowa konstrukcja urządzenia pozwala na montaż dodatkowych elementów (między innymi bezodrzutowego wyrzutnika pirotechnicznego, strzelb samopowtarzalnych i powtarzalnych), czy też łatwą zmianę konfiguracji. Ciekawym elementem wyposażenia jest też tak zwany bank narzędzi.

 

 

Oprócz inwestycji w bezpieczeństwo, Placówka Straży Granicznej w Krakowie-Balicach od 2022 roku włącza się również w realizację założeń Programu Rozwoju Elektromobilności. Proekologiczny, elektryczny pojazd marki Nissan, zakupiony ze środków Wojewody Małopolskiego i przekazany balickiej Placówce, użytkowany będzie głównie podczas realizacji zadań na płycie postojowej  lotniska. Pojazd, z uwagi na charakter czynności wykonywanych przez funkcjonariuszy oraz specyfikę pracy w porcie lotniczym ( szczególne zasady poruszania się) jest lepiej przystosowany do służby, niż dotychczas użytkowane pojazdy. Nie do przecenienia jest jednocześnie aspekt ekonomiczny zakupu, czyli mniejsza awaryjność oraz niższe koszty eksploatacji.

Całkowity koszt zakupionego sprzętu to ponad 800 tysięcy złotych.

 

  • Specjalistyczny sprzęt trafił do PSG w Krakowie-Balicach
    Specjalistyczny sprzęt trafił do PSG w Krakowie-Balicach
do góry